19.09.2020 16:33 27 raz

Jesteś na kwarantannie – musisz uruchomić specjalną aplikację

Zdjęcie ilustracyjne, źródło: pixabay.com

Epidemia koronawirusa nie odpuszcza. Kolejne osoby trafiają na kwarantannę https://nadmorski24.pl/aktualnosci/46214-nauczyciele-zarazeni-odwolano-lekcje-w-mieroszynie-i-wejherowie . Dlatego wejherowscy stróże prawa przypominają, jak ważna – i obowiązkowa – jest aktywizacja aplikacji „Kwarantanna domowa”.

Według danych z 19 września, w województwie pomorskim na COVID-19 zachorowały 3524 osoby (2238 osób wyzdrowiało). Na Pomorzu kwarantanną objęto niemal 6 tysięcy osób. Jak się okazuje, najwięcej zachorowań - po Gdańsku - zanotowano na terenie powiatu wejherowskiego (427, z czego wyzdrowiało 213 osób). Dlatego miejscowi policjanci przypominają osobom objętym kwarantanną o obowiązku korzystania z aplikacji "Kwarantanna domowa".

Z obowiązkową kwarantanną domową wiąże się od dodatkowy obowiązek – korzystanie z aplikacji "Kwarantanna domowa". Aplikacja dostępna jest do pobrania na telefony w sklepach Google Play oraz App Store. Obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dotyczy zdrowych osób, które jednak miały kontakt z chorymi lub podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem. Obejmowani są nią także wszyscy, którzy wjeżdżają do Polski z zagranicy - wyjaśnia asp.sztab. Anetta Potrykus, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie.

Głównym celem aplikacji jest ułatwienie i usprawnienie odbywania obowiązkowej kwarantanny w warunkach domowych. To jednak także narzędzie kontroli, czy nie są łamane zasady kwarantanny, np. zakaz wychodzenia z domu.

To bardzo ważne, by osoby objęte kwarantanną przestrzegały jej zasad. To m.in. od ich postawy i odpowiedzialności zależy, jak szybko uda nam się uporać z pandemią - podkreśla przedstawicielka wejherowskich stróżów prawa.

Jak to działa? Osoba obejmowana obowiązkową kwarantanną, wypełnia formularz lokalizacyjny. Deklaruje w nim miejsce odbywania kwarantanny i podaje swój numer telefonu. Dane trafiają do systemu, a później do naszej aplikacji. Następnie dostaje SMS-a z informacją o obowiązku zainstalowania i korzystania z aplikacji „Kwarantanna domowa”.

Otrzymanie SMS-a jest kluczowe. To znak, że wasze dane są w naszej bazie i że możecie rozpocząć korzystanie z aplikacji. Aplikację aktywujcie po przybyciu na miejsce odbywania kwarantanny - radzą policjanci.

W aplikacji wykorzystywana jest geolokalizacja oraz system porównywania twarzy.

Dzięki nim wiadomo, że to na pewno ta konkretna osoba i że przechodzi kwarantannę w miejscu zadeklarowanym w formularzu lokalizacyjnym – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Z obowiązku korzystania z aplikacji Kwarantanna domowa zwolnione są osoby niewidzące lub niedowidzące, a także osoby, które właściwym służbom złożyły oświadczenie, że nie są abonentami lub użytkownikami sieci telekomunikacyjnej, lub nie posiadają urządzenia mobilnego umożliwiającego zainstalowanie aplikacji.


Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24