18.09.2020 14:50 0 mat. partnera

Podręczniki do szkoły średniej - nowe czy używane?

mat. partn.

Czas spędzony w szkole ponadpodstawowej obfituje nie tylko w nowe znajomości, ale przede wszystkim w zdobywanie wiedzy. Każdego roku rodzic ucznia, który rozpoczyna naukę w szkole średniej, staje przed dylematem, czy wyposażyć dziecko w nowe, czy w używane materiały do nauki. Która opcja będzie korzystniejsza dla budżetu?

Kwestia finansowa

W przeciwieństwie do szkół podstawowych, materiały naukowe do szkół średnich nie są darmowe. Największy problem dla rodzica stanowi cena książek do szkoły ponadpodstawowej, ponieważ nie jest to mały wydatek, zazwyczaj kilkaset złotych. Jeśli nawet uda się zakupić używane, to i tak trzeba młodzież zaopatrzyć w nowy komplet ćwiczeń. Niektórzy rodzice szukają zatem oszczędności i gdy tylko pojawi się okazja zakupu używanych książek, chętnie z niej korzystają. Nie wpływają one w żadnym stopniu na jakość nauki, uczeń posiada niezbędne materiały, a rodzic zaoszczędzone pieniądze może przeznaczyć na zajęcia dodatkowe lub inne atrakcje.

Zakup w księgarni

Największym i niewątpliwym walorem zakupu nowych książek jest to, że nie noszą one żadnych śladów użytkowania. Dodatkowo wyglądają estetycznie i "pachną nowością". Warto podkreślić, że posiadacze nowych materiałów naukowych mają możliwość ich odsprzedaży młodszemu rocznikowi i dzięki temu, chociaż w niewielkim stopniu, zwrócą się koszty tej inwestycji.

Materiały naukowe z drugiej ręki

Wbrew pozorom używane książki wcale nie muszą być zniszczone, a możliwości ich zakupu jest wiele. Materiały z drugiej ręki można nabyć od znajomych bądź wyszukać odpowiednią ofertę sprzedaży w internecie. Dobrą praktyką jest również odwiedzenie antykwariatu, w którym dostępne są książki w bardzo dobrym stanie, a jednocześnie w przystępnej cenie. Zdarzają się sytuacje, w których cena zakupu używanych książek jest nawet o połowę niższa, niż koszty zaopatrzenia ucznia w nowe materiały naukowe z księgarni.

Reasumując, decyzja o zakupie nowych bądź używanych książek powinna być w pełni uzależniona od możliwości finansowych rodziców. Niestety nie wszyscy opiekunowie mogą pozwolić sobie na takie rozważania. Niedawna reforma edukacji i nowa podstawa programowa spowodowały brak możliwości skorzystania z materiałów sprzed lat. Uczniowie, którzy rozpoczęli naukę w szkole ponadpodstawowej w 2019 roku, muszą zaopatrzyć się w całkowicie nowe podręczniki. Pocieszającym jest fakt, że oszczędności można doszukać się w obu możliwościach kupna. Zakup tańszych książek to ratunek dla budżetu, z kolei nowe materiały, odsprzedane młodszym uczniom, pozwalają odzyskać nawet połowę przeznaczonej na nie sumy pieniędzy.


Czytaj również:

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24