12.08.2020 12:38 0 Kwt

Liczy się każda kropla. W szpitalach brakuje krwi

fot. archiwum

W pomorskich szpitalach brakuje krwi. Występują niedobory wśród grup krwi 0Rh+, 0Rh–, ARh+, BRh+ i ABRh-. Średni stan magazynowy w banku krwi występuje w lodówkach z krwią z grupami ARh- i BRh– i ABRh+.

W województwie pomorskim zaczyna brakować krwi niezbędnej m.in. do przeprowadzania operacji. To efekt zwiększonej liczby wypadków, spadającej liczby honorowych dawców i trwającej pandemii. Krew wciąż nie może zostać niczym zastąpiona. W Polsce życiodajny płyn oddaje się tylko honorowo. Mężczyzna może to zrobić 6 razy w roku, a kobieta 4.

Krew można oddawać w Oddziale Terenowym w Wejherowie (ul. Weteranów 10), tel. 58 677 06 08, kom. 514 060 927. Rejestracja dawców odbywa się od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 11:30. W Gdyni życiodajny lek można oddać na terenie Oddziału Terenowego w Redłowie (ul. Powstania Styczniowego 9b), tel. 58 622 02 69. Rejestracja dawców odbywa się od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:15 do 13:00.

Dodatkowo w sierpniu odbędą się zbiórki krwi pod Urzędem Miasta w Gdyni, na terenie puckiego hospicjum, na placu Wejhera w Wejherowie oraz w Luzinie przy ulicy Młyńskiej 7. Szczegółowy plan znajduje się na stronie krew.gda.pl

Przypomnijmy, że w dniu wizyty w przychodni lub punkcie mobilnym należy zjeść lekkie śniadanie, natomiast w dniu poprzedzającym – unikać używek. Przed zabiegiem trzeba się zarejestrować. W tym celu wymagane jest posiadanie przy sobie dokumentu ze zdjęciem oraz podanie adresu zamieszkania i numeru PESEL. Procedurę rozpoczyna krótkie badanie lekarskie. Po wydaniu pozytywnej opinii przez lekarza można przystąpić do oddania krwi. Jednorazowo pobiera się jej ok. 450 ml. Całość trwa około 15 minut. W czasie pandemii wprowadzono także pewne obostrzenia.

źródło: krew.gda.pl/

W związku z prawdopodobnym zakażeniem SARS-CoV-2 wprowadzono pewne ograniczenia dla osób powracających z niektórych państw.

Zgodnie z zaleceniami ECDC, GIS oraz Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie, w związku z występowaniem na tych terenach zakażenia SARS-CoV-2 osoby powracające z następujących terenów są dyskwalifikowane na 14 dni od daty powrotu do Polski: wszystkie kraje znajdujące się poza obszarem Unii Europejskiej oraz kraje UE, w tym Belgia, Bułgaria, Hiszpania, Holandia, Islandia, Luksemburg, Malta, Rumunia i Szwecja – informuje RCKiK w Gdańsku.

Dodatkowo w związku z występowaniem transmisji zakażenia Wirusem Zachodniego Nilu na terenie Okręgu Prahova w Rumunii oraz na terenie Grecji, osoby powracające z tych terenów są dyskwalifikowane na 28 dni.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24