31.07.2020 18:27 4 NW

Rewitalizacja Centrum Pucka i przebudowa portu możliwe dzięki dofinansowaniu unijnemu

Fot. Anna Warmke/TTM

W piątek (31 lipca) w porcie jachtowym w Pucku podpisano dwa aneksy do umów z samorządem Województwa Pomorskiego. Dotyczą one rewitalizacji Pucka oraz rozbudowy i przebudowy portu w Pucku. Miasto otrzymało z rąk Marszałka Województwa Pomorskiego, Mieczysława Struka symboliczne czeki na łączną kwotę prawie 7,8 miliona złotych.

Zarząd Województwa Pomorskiego postanowił wesprzeć realizacje projektów dodatkowymi środkami unijnymi w odpowiedzi na prośbę miasta. Okazało się bowiem, że realizacja inwestycji w porcie wzrosła ponad dwukrotnie w stosunku do wstępnych szacunków przygotowanych na etapie składania wniosku o dofinansowanie.

Z radością mogę zakomunikować mieszkańcom, że poprzez zwiększenie dofinansowania mogliśmy przeznaczyć na rozbudowę portu jachtowego w Pucku łącznie prawie 20 milionów złotych. Zwiększenie dofinansowania jest korzystne nie tylko dla mieszkańców Pucka, ale także tych z okolicznych miejscowości, m.in. z powiatu wejherowskiego. Wielu rybaków i żeglarzy z okolicznych powiatów i miejscowości korzysta właśnie z portu w Pucku. Mieszkańcom i turystom, jak i pasjonatom żeglarstwa potrzebne jest dobre miejsce do cumowania swoich jachtów podczas wakacji czy chociażby różnego rodzaju zawodów. Puck wierzy, że żeglarstwo może być motorem napędowym dla miasta i ja także jestem o tym przekonany i mocno trzymam na nich kciuki – mówił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

https://www.facebook.com/strukmieczyslaw/posts/1613529788823101

Rewitalizacja Centrum Pucka

Dzięki rewitalizacji miasta poprawić ma się przede wszystkim komfort zamieszkania mieszkańców i podnieść estetyka centrum. W ramach inwestycji utworzono już Puckie Centrum Wsparcia poprzez przebudowę historycznej zabudowy przy ulicy Pokoju 8, wykonano remonty części wspólnych pięciu budynków wspólnot mieszkaniowych oraz dwóch budynków komunalnych, a kolejne dwa czekają na ukończenie.

Na modernizację czeka jeszcze kilkanaście innych budynków. Całkowita kwota projektu to ponad 5 milionów złotych. W ramach prac remontowane są elewacje, klatki schodowe czy dachy. Jednak projekt w swych założeniach ma także zagospodarowanie otoczenia 29 podwórek. Wykonana zostanie rewitalizacja dróg wewnętrznych, chodników, planowany jest też montaż oświetlenia terenu. Cały projekt zakłada szereg zmian, które poprawią jakość życia mieszkańców Pucka.

Zaplanowane działania obejmują teren o powierzchni około 31 ha, który zamieszkuje blisko 2200 osób. Inwestycja realizowana będzie do października 2021 roku.

Rozbudowa i przebudowa portu w Pucki dla umożliwienia rozwoju jego funkcji rybackich, turystycznych i żeglarskich – ETAP I

Inwestycja ta ma zwiększyć pojemność mariny w Pucku, dzięki czemu polepszy się standard związany z dostępem do usług portowych. Etap I inwestycji zakłada budowę części Falochronu Północnego dla osłony Basenu Rybackiego przed nadmiernym zafalowaniem oraz budowę stałego pomostu połączeniowego, który będzie miał długość 180 metrów wraz z trzema pomostami pływającymi dla jachtów. Ponadto na pomostach mają zostać zainstalowane postumenty do poboru energii i wody, stanowiska ze sprzętem ratowniczym, drabinki i knagi cumownicze. Inwestycja ta sprawi, że powstanie aż 98 nowych miejsc do cumowania jachtów i wpłynie pozytywnie na aktywizację gospodarczą Pucka.

Ten projekt ma zakończyć się do 31 grudnia 2023 roku.

Chciałabym zaznaczyć, że nie robimy tego tylko dla żeglarzy z Pucka czy okolic. Inwestycję tę traktujemy jako impuls rozwojowy miasta. Chcemy stać się ciekawym miejscem dla turystów, którzy będą mogli u nas aktywnie spędzać czas. W ciągu kilku lat koszty życia znacznie wzrosły; droższe są materiały jak i różnego rodzaju usługi, dlatego bez dofinansowania ze środków unijnych musielibyśmy zrezygnować z naszych ambitnych planów. Teraz, gdy mamy zabezpieczenie budżetu, możemy rozpisywać przetarg i mam nadzieję, że jeszcze w tym roku uda nam się wyłonić wykonawcę i na początku przyszłego roku rozpoczniemy kolejne prace – wyjaśniała Hanna Pruchniewska, burmistrz Pucka.

https://www.facebook.com/miastopuckpl/posts/4727812390565850

Fot. Anna Warmke/TTM Fot. Anna Warmke/TTM Fot. Anna Warmke/TTM Fot. Anna Warmke/TTM Fot. Anna Warmke/TTM Fot. Anna Warmke/TTM Fot. Anna Warmke/TTM


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24