22.07.2020 08:30 0 mat. partnera Materiał partnera

Magnetyczne rowery poziome - sprawdź jakie mięśnie pracują i na co pomoże rower stacjonarny poziomy?

mat. partnera

Osoby kupujące do domu stacjonarny rower treningowy, zwykle nabywają jego pionową wersję. Pionową, czyli tę najbardziej klasyczną, w przypadku którego ćwiczy się w pozycji wyprostowanej, podobnej, jak przy jeździe na prawdziwym (czyli mobilnym) rowerze. Rowery poziome zwykle są omijane, między innymi ze względu na to, że zajmują więcej miejsca. Czy jednak słusznie? Są sytuacje, w których sprawdza się o wiele lepiej od pionowych. Zobaczmy kiedy warto pomyśleć właśnie o nich!

Kiedy sprawdza się rowery poziome?

Powód, dla którego warto pochwalić ten rodzaj sprzętu fitness, to przede wszystkim duża przyjazność dla pleców. Dokładnie tak – pozycja, w jakiej ćwiczy się na rowerach poziomych bardzo wyraźnie przekłada się na odciążanie kręgosłupa.

Co warte podkreślenia – ma to znaczenie nie tylko w sytuacjach, kiedy masz powody do narzekania na bóle odcinka lędźwiowego. Sprawdzi się także u osób z dużą wagą, zwłaszcza tych, których aktywność fizyczna jest umiarkowana. W ich przypadku włączenie do planu treningowego roweru poziomego będzie o tyle dobrym pomysłem, że będą mogły ćwiczyć względnie intensywnie (a dzięki temu szybciej spalać kalorie), a jednocześnie w miarę bezpiecznie właśnie dla pleców.

Wspomnijmy jednak o jeszcze jednym przypadku, gdy rowery stacjonarne będą bardzo wskazane. Mowa tu op osobach, które dużo (lub intensywnie) ćwiczą siłowo. Częste podnoszenie ciężarów może obciążać plecy, zwłaszcza jeśli pojawią się problemy z prawidłową techniką (a te często występują nieświadomie). W takich przypadkach, przy włączaniu do treningów ćwiczeń cardio, rower poziomy okaże się bardzo dobrym pomysłem.

Na co zwrócić uwagę oglądając rowery poziome?

Przede wszystkim na maksymalny udźwig sprzętu oraz na regulację siedzenia. To ostatnie jest o tyle istotne, że przy różnym wzroście będzie potrzebny różny rozstaw urządzenia. Z drugiej strony możliwość złożenia pozwala po treningu zaoszczędzić choć parę centymetrów miejsca (choć nadal będzie to więcej niż w przypadku roweru pionowego). Oczywiście warto też przyglądnąć się takim funkcjom, jak opór, czy pomiar prędkości i spalonych kalorii – to jednak często jest w standardzie. Zawsze można tez porównać poszczególne Rowery poziome – prosportowy.pl opisuje je na tyle dokładnie, ze można ocenić, który będzie najbardziej optymalnym wyborem.

Na jakie mięśnie działają rowery poziome?

Ten temat został bardzo dokładnie omówiony w materiale informacyjnym „Trening na rowerze poziomym - jak wpływa na organizm?”. W dużym skrócie można powiedzieć, że trening na tym rodzaju sprzętu mocno oddziałuje na mięśnie ud (i nie przy tym powodów do obaw o nadmierne ich rozbudowanie – jeśli ktoś nie ćwiczy jak kolarz, efekt będzie raczej wyszczuplający).

Okazuje się jednak, że rower poziomy mocno oddziałuje też na mięśnie brzucha, a także na mięśnie pośladkowe. Te ostatnie są przy tym istotne między innymi ze względu na… kręgosłup, ponieważ pełnią dla niego funkcję stabilizującą (podobnie zresztą jak i brzuch).

Jednak wzmocnienie mięśni to jedno, a to, co interesuje wiele osób, to wpływ na spalanie kalorii. Tu mamy bardzo dobrą wiadomość – rowery poziome bardzo dobrze sprawdzają się jako ta część treningu, która nie tylko na spalanie kalorii wpłynie, ale przy okazji będzie podtrzymywać lekko przyspieszony metabolizm również w ciągu godzin następujących po zakończeniu treningu.


Czytaj również:

Komentarze

W trakcie ciszy wyborczej dodawanie i przeglądanie komentarzy jest zablokowane.