16.07.2020 18:40 0 mat. partnera Materiał partnera

Na czym polega kredyt konsolidacyjny?

mat. partnera

Masz kilka kredytów jednocześnie? Zastanów się, czy nie warto zdecydować się na jeden kredyt. W poniższym artykule przybliżamy zagadnienie kredytu konsolidacyjnego oraz przedstawimy korzyści i wady tego rozwiązania.

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Pewnie część z Was zastanawia się, czym właściwie jest kredyt konsolidacyjny? Jest to opcja dla tych osób, które posiadają wiele zadłużeń i całkowita kwota miesięczna rat jest dla nich zbyt wysoka i zajmuje zbyt dużą część budżetu domowego. Słowem to połączenie kilku kredytów w jeden. Należy jednak pamiętać, że jest to zupełnie nowe zobowiązanie, którego zadaniem jest spłata poprzednich. Rata kredytu konsolidacyjnego jest niższa niż suma miesięcznych rat poprzednio występujących zobowiązań. Rozróżnia się dwa rodzaje kredytu konsolidacyjnego. Pierwszym z nich jest kredyt konsolidacyjny hipoteczny. Dedykowany jest on osobom, które mają kredyt z zabezpieczeniem w postaci nieruchomości. Druga z opcji to kredyt konsolidacyjny gotówkowy. To drugie rozwiązanie jest zdecydowanie bardziej popularne i dużo łatwiej można je uzyskać.

Pomimo faktu, że kredyt konsolidacyjny przeznaczony jest na spłatę danego zadłużenia, to mnóstwo banków ma w ofercie również kredyt konsolidacyjny z dodatkową gotówką. Na czym to polega? Sprawa nie jest skomplikowana. Bank spłaca nie tylko dane zobowiązania klienta, ale również ustala konkretne warunki kredytu. Dzięki temu można dobrać dodatkowy kredyt o danej kwocie i wykorzystać go na dowolny cel. Jest to dobra opcja dla tych osób, które we wcześniejszym czasie nie miały problemów ze spłatami rat, a dodatkowa gotówka przyda się na jednorazowy wydatek np. remont łazienki.

Kredyty konsolidacyjne są najczęściej udzielane przez banki na okres 120 miesięcy, co w przeliczeniu daje 10 lat. W tym czasie oprocentowanie danego kredytu konsolidacyjnego nie ma prawa przekraczać 10%. Jest to unormowane przez zapis w kodeksie cywilnym. Maksymalną kwotą, jaką można uzyskać taki kredyt jest patrząc na oferty banków od 150 tysięcy zł do 230 tysięcy złotych.

Ranking kredytów konsolidacyjnych

Regularnie tworzone są rankingi wskazujące ma atrakcyjność ofert danego banku. W rankingu uwzględniane są takie czynniki jak:

• wysokość miesięcznej raty,

• oprocentowanie,

• RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania),

• prowizja,

• całkowita kwota do spłaty.

Patrząc na wyniki najwyżej w rankingu plasuje się bank Santander, kolejno Citi Bank Handlowy, dalej BNP Paribas oraz Bank Polski. Pierwszą piątkę zamyka bank Millenium.

Przed wyszukaniem oferty w banku warto również oszacować wartość kredytu konsolidacyjnego, który dany klient może wziąć. Jest do tego stworzony specjalny kalkulator kredytów konsolidacyjnych. Działa on podobnie jak porównywarki. Po wpisaniu wartości, o który klient chce się starać jest możliwość wyświetlenia dedykowanych do tego ofert online. Drugim z narzędzi jest kalkulator Można też skorzystać z kalkulatorów zdolności kredytowej, dzięki niemu określane są możliwości finansowe w oczach banku.

Kredyt konsolidacyjny krok po kroku

Wzięcie kredytu konsolidacyjnego jest bardzo podobne do procedury wzięcia zwykłego kredytu. Dokumentami, które są niezbędne to:

• dowód osobisty,

• zaświadczenie o dochodach,

• zaświadczenie o rodzaju podjętego stosunku pracy.

Te podstawowe dokumenty to niezbędnik, aby ocenić zdolność kredytową.

W trakcie starania się o kredyt należy przedstawić umowy wszystkich, niespłaconych kredytów. Należą do nich m.in. te na: samochód, mieszkanie, ratalnych, czy karty kredytowe. W większości przypadków należy zamknąć niewykorzystany limit na posiadanej karcie kredytowej oraz limit odnawialny na posiadanej karcie.

Macie jakieś doświadczenia z braniem kredytu konsolidacyjnego?


Czytaj również:

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24