16.06.2020 14:20 0 rp/PKP

Stacja ładowania małych pojazdów elektrycznych powstanie w Helu

Źródło: PKP

Rowery i hulajnogi elektryczne można już ładować we Władysławowie, ale kolejna taka stacja dla urządzeń mobilnych pojawi się także na początku Polski. Od 15 czerwca do końca miesiąca na Półwyspie Helskim przeprowadzone zostaną testy w ramach prac badawczo-rozwojowych nad rozwojem elektromobilności, z wykorzystaniem stacji ładowania.

Perspektywa wycieczki elektrycznym rowerem na sam początek Polski brzmi kusząco, a może stać się realna. Docelowo na każdej ze stacji znajdzie się 10 rowerów elektrycznych, a obecnie we Władysławowie do dyspozycji turystów i mieszkańców jest 20 pojazdów. Będą mogli z nich skorzystać wszyscy zainteresowani, po uiszczeniu opłat wskazanych w cenniku usługi, za pomocą specjalnej aplikacji dostępnej do pobrania na stronie PKP, działającej w systemie Android.

Pilotaż jest częścią prac badawczo-rozwojowych, które prowadzimy w Grupie PKP nad rozwojem elektromobilności oraz tzw. transportu na ostatniej mili z wykorzystaniem pojazdów elektrycznych. Najlepszym sposobem przed wdrożeniem docelowych rozwiązań jest ich sprawdzenie w rzeczywistości, stąd pomysł na przeprowadzenie testów na jednej z bardziej malowniczych tras rowerowych na Pomorzu. Tak jak każdy projekt badawczy, po zakończeniu testów zostanie poddany weryfikacji i ewentualnym usprawnieniom, a naszym głównym celem jest wypracowanie optymalnych rozwiązań. Po zakończeniu pilotażu przeprowadzone zostaną analizy, a podejmując dalsze decyzje biznesowe, będziemy brali pod uwagę także opinie użytkowników przekazywane za pośrednictwem ankiet – mówi Mirosław Antonowicz, członek zarządu PKP SA.

Rowery, dzięki swojemu wspomaganiu, mogą rozwinąć prędkość do 25 km/h. Dla mniej wprawionych użytkowników pojazdy wyposażono w system wsparcia jazdy, mający trzy tryby wspomagania. Na w pełni naładowanej baterii można przejechać aż 100 kilometrów, to jak jakby przejechać się z Pucka na Cypel Helski i z powrotem (Trasa rowerowa łącząca Hel i Władysławowo liczy około 33 km).

Jak czytamy na stornie Polskich Kolei Państwowych, obie modułowe stacje ładowania i parkowania oraz wypożyczania pojazdów to zespół 12 stanowisk dla elektrycznych dwukołowców, tj. rowerów, skuterów i hulajnóg. Połowa miejsc przeznaczona będzie na rowery do wypożyczenia, a pozostałe – dla użytkowników z własnymi pojazdami.

Ze względu na to, że pilotaż projektu jest wprowadzany w czasie pandemii koronawirusa, aby zabezpieczyć użytkowników, rowery będą codziennie dezynfekowane. Przy stacjach pojawią się również dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk, a jeżeli wszystko pójdzie po myśli właścicieli projektu i rowerzystów, rowery będą dostępne cały czas dla mieszkańców i turystów.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24