29.05.2020 13:20 0 Mat. red. Artykuł sponsorowany

Czy warto posiadać kartę kredytową?

Mat. pras.

Posiadanie karty kredytowej jest decyzją odpowiedzialną, która niesie za sobą konsekwencje, jeśli karta nie będzie użytkowana “z głową”. Wiele przesłanek wskazuje na to, że tego typu kartę warto posiadać. Wyjaśniamy, w jakich sytuacjach może się przydać i w jaki sposób wpływa na budowanie zdolności kredytowej.

Dla kogo karta kredytowa?

Z karty kredytowej powinny korzystać przede wszystkim osoby rozsądne, które nie utożsamiają jej z dostępem do darmowego zastrzyku gotówki i są świadome tego, że zadłużenie, jakie wygenerują, konsumując pieniądze z limitu na karcie, są zobowiązane systematycznie spłacać. Ponadto, zdają sobie sprawę, że karta kredytowa kosztuje – a opłaty są związane najczęściej z jej wydaniem (choć ta opłata może zostać zniesiona w niektórych przypadkach), ubezpieczeniem, prowadzeniem (zwykle opłata roczna lub miesięczna), przekroczeniem limitu, wydaniem duplikatu, zmianą daty cyklu rozliczeniowego czy ewentualną windykacją.

Jeśli reprezentujemy takie zdroworozsądkowe podejście, karta kredytowa może być wygodnym sposobem na płacenie za zakupy, również w momencie, gdy nie posiadamy wystarczającej ilości pieniędzy na swoim koncie, a zależy nam na kupnie czegoś i wiemy, że niebawem będziemy w stanie spłacić wygenerowaną należność.

Założenie karty kredytowej warto poprzedzić dokładną analizą produktów finansowych dostępnych na rynku, by wybrać najkorzystniejszą ofertę. W tym celu warto skorzystać z rankingów kart kredytowych, jak ten dostępny pod adresem https://www.czerwona-skarbonka.pl/ranking-kart-kredytowych/.

Kiedy posiadanie karty kredytowej jest niezbędne?

Karta kredytowa może okazać się niezbędna zwłaszcza w sytuacjach, gdy podróżujemy za granicę – niezależnie od tego, czy są to wyjazdy prywatne czy służbowe. Skorzystanie z karty kredytowej jest najczęściej konieczne, gdy interesuje nas:

  • wynajęcie samochodu,

  • rezerwacja pobytu w hotelu,

  • zakup biletów lotniczych.

Warto też wiedzieć, że do dokonania zakupów na niektórych portalach zagranicznych karta kredytowa jest bezwarunkowo niezbędna. Jeśli jej nie posiadamy, bardzo prawdopodobne jest, że nie przejdziemy procesu finalizacji zamówienia.

Ponadto karta kredytowa okazuje się często konieczna w przypadku uiszczania opłat abonamentowych, np. za miesięczny karnet na siłowni, a także gdy zamierzamy korzystać z systemów reklamowych w mediach społecznościowych (np. na Facebooku).

Jeśli którakolwiek z opisanych sytuacji nas dotyczy lub planujemy, że w najbliższej przyszłości będzie nas dotyczyła, zdecydowanie powinniśmy zainteresować się szerzej tematyką kart kredytowych.

Karta kredytowa a zdolność kredytowa

Niewiele osób wciąż zdaje sobie sprawę z tego, że posiadanie karty kredytowej może wpływać na budowanie wiarygodności kredytowej. Pod warunkiem oczywiście, że dług, czyli limit na karcie, z którego korzystamy, spłacany jest przez nas systematycznie.

Jeśli używamy karty kredytowej rozsądnie i nie zalegamy z jej spłatą, budujemy sobie dobrą historię kredytową w BIK, co z kolei ma korzystny wpływ na nas scoring. W przyszłości, jeśli będziemy chcieli starać się kredyt konsumpcyjny lub hipoteczny o większej wartości, fakt, że systematycznie regulowaliśmy należności z karty kredytowej może okazać się bardzo pomocny.

Oczywiście, nie spłacając karty na czas, będziemy budowali sobie negatywną historię kredytową w BIK, co – szczególnie podczas starania się o kredyt – może okazać się przysłowiowym gwoździem do trumny. Dlatego, zanim zdecydujemy się na taki krok, powinniśmy przemyśleć, czy faktycznie jej potrzebujemy i jesteśmy w stanie odpowiednio nią zarządzać.


Czytaj również:

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24