26.05.2020 12:05 0 mike/mat. pras. WOT

Ochotnicy zgłosili się do akcji 'Odporna wiosna'

Źródło: mat. pras. WOT

W Słupsku przeprowadzono pierwszy od czasu wybuchu pandemii koronawirusa nabór do 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Czternastu ochotników z Pomorza – po zakończeniu ośmiodniowego szkolenia – będzie mogło wspomóc swoich kolegów na froncie walki z zagrożeniem epidemicznym.

To był wyjątkowy nabór do Wojsk Obrony Terytorialnej – pierwszy od czasu wybuchu pandemii koronawirusa w Polsce. W miniony piątek (22 maja) pod bramą koszar 73. Batalionu Lekkiej Piechoty w Słupsku ustawiła się kolejka chętnych do odbycia służby w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej, w wyjątkowo trudnych czasach.

Wcześniej zgłosili się do właściwych swojemu miejscu zamieszkania Wojskowych Komend Uzupełnień i po spełnieniu określonych warunków zostali zakwalifikowani do tej służby. Żołnierze chcący odbyć ośmiodniowe szkolenie to rezerwiści, którzy byli już w wcześniej w wojsku i składali przysięgę wojskową – mówi por. Tomasz Klucznik, oficer prasowy 7. Pomorskiej Brygady WOT.

Źródło: mat. pras. WOT

Tym razem, z powodu ograniczeń epidemicznych, nabór ograniczono do 14 osób. Wśród ochotników znalazła się też jedna kobieta. Zadania, które obecnie realizują żołnierze WOT, wymagają dużego poświęcenia. Rekruci zdają sobie sprawę, że przed nimi będą postawione wyzwania związane z przeciwdziałaniem pandemii. Operacja „Odporna Wiosna”, w której uczestniczą żołnierze, zakłada aktywny udział mundurowych we wszelkich akcjach, w celu pomocy społeczeństwu.

Źródło: mat. pras. WOT

Szkolenie, które przejdą ochotnicy, to dopiero początek trzyletniego okresu przygotowań, kursów oraz ćwiczeń i zadań na poligonach. Ze względu na bieżącą sytuację, 14 terytorialsów będzie mogło pomóc innym żołnierzom już po wstępnym przeszkoleniu.

Źródło: mat. pras. WOT

W styczniu 2018 roku rozpoczęto formowanie 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którą obecnie tworzą 73. Batalion Lekkiej Piechoty ze Słupska wraz z 71. Batalionem Lekkiej Piechoty z Malborka. Brygada działa na terenie województwa pomorskiego i obecnie liczy około 1000 żołnierzy. Kolejny batalion ma powstać w Kościerzynie. Dowódcą brygady jest kmdr Tomasz Laskowski.

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24