16.08.2011 12:58 0

Elektrownia atomowa: Żarnowiec czy Kopalino?

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że elektrownia jądrowa powstanie w naszym regionie. Brane są pod uwagę dwie miejscowości, z powiatu wejherowskiego, Kopalino - Lubiatowo w gminie Choczewo oraz Żarnowiec w gminie Gniewino.

Według spekulacji istnieje duże prawdopodobieństwo, że właśnie na Pomorzu powstanie pierwsza w Polsce elektrownia atomowa. PGE Polska Grupa Energetyczna wstępnie wybrała trzy miejscowości nadmorskie Żarnowiec, Kopań oraz Kopalino. Te trzy potencjalne miejsca są teraz szczegółowo analizowane.

Inwestycja ma pochłonąć 11 mld euro. Tyle wyniesie budowa elektrowni i inwestycji towarzyszących. Podczas typowania miejscowości brano pod uwagę głównie dostępność wody, która jest niezbędna do chłodzenia reaktora.

Kopalino to miejscowość znajdująca się blisko Morza Bałtyckiego, na liście lokalizacji dla elektrowni jądrowych oznaczona była nazwą Lubiatowo. Pierwsze i najbardziej prawdopodobne miejsce powstania pierwszej elektrowni atomowej w Polsce – Żarnowiec, może mieć zbyt mały zbiornik. Jezioro Żarnowieckie może nie wystarczyć do chłodzenia reaktora.

PGE podtrzymuje zamiar ogłoszenia do końca roku wstępnej lokalizacji elektrowni jądrowej. Przewiduje się, że pierwszy prąd popłynie w okolicach 2020 roku.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24