09.04.2020 12:40 4 rp/Miastopuck.pl

Lokalne samorządy z dotacją na tablety i sprzęt do nauki

Fot. Pixabay.com

Wejherowo otrzymało dotację w kwocie niemal 100 tysięcy złotych z projektu Program Operacyjny Polska Cyfrowa 2014–2020  na „Wyeliminowanie terytorialnych różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego internetu o wysokich przepustowościach". Podobna dotacja trafi do Pucka czy Kosakowa.

Aż 99 990 zł – dokładnie taką kwotę otrzymało Wejherowo na zakup sprzętu komputerowego dla najbardziej potrzebujących uczniów uczęszczających do szkół podstawowych w Wejherowie. Jest to efekt złożonego wniosku na początku kwietnia, który został pozytywnie oceniony przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa.

Bardzo zależało nam na tej dotacji, bo doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że nie wszyscy uczniowie posiadają dostęp do sprzętu, na którym mogą realizować podstawy programowe – mówi Arkadiusz Kraszkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa. – W obecnej sytuacji edukacja zdalna jest czymś niezbędnym, dlatego ważne jest, aby umożliwić dzieciom realizację zdalnych lekcji. Za pozyskane środki w wysokości 99 990 zł zakupimy 55 laptopów dla szkół, które będą używane do nauki w modelu zdalnym – dodaje.

Podobny grant z programu Polska Cyfrowa na zakup 41 tabletów wraz z ubezpieczeniem i urządzeniem do transmisji obrazu z ipada na rzutnik lub tablicę interaktywną udało się uzyskać w Pucku.

Jak ważne to w czasie zdalnego nauczania, nie trzeba tłumaczyć – komentuje Hanna Pruchniewska, burmistrz Pucka. – Dyrekcja i nauczyciele zdiagnozowali wcześniej potrzeby i do nich należy ciąg dalszy.

Miasto zamówiło już odpowiedni sprzęt, który ma trafić do szkoły podstawowej. Nie wiadomo jeszcze jednak, kiedy pojawi się on w placówce. Część z tabletów trafi do potrzebujących dzieci, do nauki zdalnej, ale później będą dostępne w murach szkoły podczas zajęć.

Kolejne dofinansowania powędrowało także do Kosakowa (70 tys. zł).Jeszcze w kwietniu gminne szkoły przekażą najbardziej potrzebującym rodzinom 40 komputerów, które gmina Kosakowo zakupiła ze środków Ministerstwa Cyfryzacji.

– Tuż po uruchomieniu przez Ministerstwo Cyfryzacji środków unijnych na zakup sprzętu dla uczniów i nauczycieli, natychmiast wystąpiliśmy o dotację w kwocie ponad 70 tysięcy złotych – informuje Marcin Majek, Wójt Gminy Kosakowo. – Te środki pozwoliły na zakup 40 komputerów do nauki zdalnej dla uczniów z gminnych szkół, a sprzęt będą otrzymywały w pierwszej kolejności rodziny wielodzietne. W ten sposób chcemy ułatwić naukę dzieciom i młodzieży, zależy nam, aby jeden komputer mogły używać najwyżej dwie osoby.

Centrum Projektów finansuje budowę infrastruktury telekomunikacyjnej zapewniającej dostęp do szybkiego internetu, w szczególności na słabo zaludnionych obszarach, z dala od dużych aglomeracji. Obecnie w trzech konkursach wybrano wykonawców sieci szerokopasmowej, którzy podłączą ponad 11 000 szkół i prawie dwa miliony gospodarstw domowych w Polsce. Na tych inwestycjach skorzystają przede wszystkim tereny, które były pod tym względem szczególnie zaniedbane – około 70% gospodarstw domowych objętych dotychczasowymi projektami znajduje się w miejscowościach poniżej 5 tys. mieszkańców, w których operatorom nie opłacało się budować sieci z dostępem do szybkiego internetu.

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24