24.03.2020 13:52 53 rp

Rząd: Koniec z wychodzeniem z domu 'bez wyraźnej, życiowej potrzeby'

Źródło: Mateusz Morawiecki/Facebook

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia, Łukasz Szumowski, ogłosili we wtorek (24 marca) na wspólnej konferencji, że wprowadzone zostaną nowe ograniczenia związane z poruszaniem się i wychodzeniem z domu. Zasady wejdą w życie w środę (25 marca).

Rząd wprowadza nowe obostrzenia w walce z pandemią koronawirusa. Wprowadzono zakaz wychodzenia z domu bez wyraźniej życiowej potrzeby, ograniczono liczbę miejsc w autobusach czy zakazano spotkań powyżej dwóch osób.

Niezbędne są kolejne kroki, które ograniczą efekt kolejnych zakażeń na terenie Polski – mówił premier Mateusz Morawiecki w trakcie wtorkowej konferencji prasowej.

W nowym rozporządzeniu będzie obowiązywał zakaz wychodzenia z domu, poza naprawdę pilnymi sytuacjami. Takie sytuacje to m.in. robienie zakupów, wizyta w aptece, u lekarza czy wyjście do pracy. Ograniczone zostaną takie aktywności, jak wyjścia na spacer.

Oczywiście, rozumiemy takie rzeczy, jak wychodzenie z psem, ale prosimy niegromadzenie się w parkach czy na placach zabaw – podkreślił Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

Pojawiło się również zarządzenie o ograniczenie udziału w mszy do pięciu osób, nie licząc osób sprawujących liturgię.

Prośba do włodarzy miast, aby zorganizować tak transport publiczny, aby tylko co drugie miejsce było zajęte. Im dalej będziemy od siebie, tym będziemy bezpieczniejsi – zaznaczył minister zdrowia.

Maksymalnie przemieszczać się razem będą mogły tylko dwie osoby naraz, co nie dotyczy członków rodziny. Nie będzie można również poruszać się w odległości mniejszej niż 1,5 metra od innych osób.

Ograniczenia wejdą w życie w środę (25 marca) i mają potrwać do 11 kwietnia.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24