21.02.2020 13:48 30 mike/KWP Gdańsk

Aptekarze z Rumi, Redy i Wejherowa wśród członków tzw. mafii lekowej?

Fot. KWP Gdańsk

Już łącznie ponad 30 osób trafiło za kraty, w związku z zarzutami udziału w tzw. mafii lekowej. W piątek (21 lutego) poinformowano o zatrzymaniu kolejnych 17 podejrzanych, którzy mogły być uwikłani w proceder odwróconego łańcucha dystrybucji leków. Wśród nich są m.in. pracownicy i kierownicy aptek z Małego Trójmiasta Kaszubskiego.

Przypomnijmy – na początku października 2019 roku zatrzymano pierwszych 16 podejrzanych o udział w tzw. mafii lekowej. Śledczy wpadli na trop grupy, analizując przyczyny braków na polskim rynku leków. Jednym z powodów mógł być tzw. odwrócony łańcuch dystrybucji. Polega on na masowym skupowaniu z aptek leków, które są trudno dostępne i drogie za granicą, a następnie – na ich nielegalnym eksporcie. Trudno oszacować, ile pieniędzy na nielegalnym procederze mogła zarobić grupa. Wrażenie może robić jednak zabezpieczone mienie. Na kontach zablokowano m.in. środki pieniężne o wartości około 10,5 miliona złotych, a także luksusowe samochody i biżuterię o łącznej wartości 800 tysięcy złotych oraz ponad pół miliona złotych w gotówce.

Fot. archiwum

Fot. archiwum

Do kolejnych zatrzymań doszło w ubiegłą środę (19 lutego). Tym razem w ręce funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i policji wpadło łącznie 17 osób, w tym kierownicy i pracownicy aptek z Trójmiasta, Rumi, Redy, Wejherowa i Pszczółek.

W minioną środę podczas koordynowanych działań o godz. 6:00 ponad 40 policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku i Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku zwalczających przestępczość gospodarczą oraz kilkudziesięciu funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego jednocześnie weszło do kilkunastu mieszkań ustalonych osób. Nielegalna działalność dotyczyła m.in. leków po przeszczepowych, stosowanych w leczeniu onkologicznym, przeciwzakrzepowych i kardiologicznych, w tym leków deficytowych ratujących życie – informuje Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku.

Fot. KWP Gdańsk

Fot. KWP Gdańsk

Zatrzymani usłyszeli m.in. zarzuty prania brudnych pieniędzy, fałszowania dokumentów oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Grozi im do 15 lat więzienia.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24