22.02.2020 13:30 0 Kwt

Kolejny raz przyznają Kaszubską Nagrodę Literacką

Fot. archiwum

Kaszubska Nagroda Literacka przyznawana jest równocześnie z Pomorską Nagrodą Literacką „Wiatr od morza". Teraz Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie zaprasza do zgłaszania kandydatur do tej nagrody za 2019 rok. Propozycje można nadsyłać do 4 września.

Kaszubska Nagroda Literacka przyznawana jest za szczególne dokonania literackie w języku kaszubskim, w tym także za tłumaczenie na język kaszubski lub za całokształt pracy literackiej w tym języku.

Pomorską Nagrodę Literacką „Wiatr od morza” ustanowił Samorząd Województwa Pomorskiego. „W roku stulecia odzyskania Niepodległości w uznaniu dla twórczej pracy i licznych dokonań pomorskich pisarzy, a także wydawców książek, w trosce o dalszy rozwój pomorskiego piśmiennictwa i czytelnictwa, o podtrzymanie i rozszerzanie miłości do literatury”. Na wniosek MPiMK-P,przy poparciu środowiska kaszubskiego, Marszałek Województwa Pomorskiego, Mieczysław Struk, ustanowił Kaszubską Nagrodę Literacką, dla twórców kaszubskojęzycznych. Obie nagrody wręczane są podczas jednej ceremonii – informują organizatorzy wydarzenia.

Nagroda ma charakter indywidualny. W przypadku jej przyznania za dokonania zbiorowe, nagrodę przekazuje się osobie lub osobom kierującym projektem.

Pierwszą Kaszubską Nagrodę Literacką przyznano w 2018 roku za całokształt twórczości. Wyróżniony został Stanisław Janke – poeta, prozaik, tłumacz, publicysta oraz twórca literatury kaszubskiej. Kolejne wyróżnienie przypadło natomiast Krystynie Lewnie.

Prawo do zgłaszania kandydatów przysługuje instytucjom i stowarzyszeniom, które zajmują się literaturą i kulturą kaszubską, badaczom literatury kaszubskiej, wydawnictwom, mediom, wyższym uczelniom humanistycznym, bibliotekom i członkom kapituły.

Zgłoszenia wraz z uzasadnieniem należy nadsyłać do 4 września na adres Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

Źródło: Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24