11.12.2019 11:25 2 Mat. red. Artykuł sponsorowany

Płaski, obrotowy czy klasyczny? Jaki mop najlepiej zbierze zabrudzenia?

Mat. pras.

Mop do podłogi, choć niepozorny, jest niezwykle przydatnym urządzeniem w domu, bez którego prawdopodobnie nikt nie potrafi się obejść. Ułatwia bieżące porządki, z powodzeniem zbiera kurz i drobne zabrudzenia z podłóg. Obecnie do wyboru mamy kilka rodzajów tego sprzętu. Zastanawiasz się, który jest najbardziej praktyczny? Przedstawiamy różnice, wady i zalety poszczególnych modeli.

Tradycyjny mop sznurkowy

Kiedyś zdecydowanie najpopularniejszy model mopa, obecnie jest coraz częściej zastępowany przez inne. Czy słusznie? Mop sznurkowy składa się ze sznurków wykonanych z bawełny, mikrofibry lub włókien syntetycznych. Najlepiej ze zbieraniem kurzu radzą sobie dwa pierwsze. Nie pozostawiają smug i nadają się do każdego rodzaju powierzchni.

Do zalet modeli sznurkowych zdecydowanie zaliczymy ich niewygórowaną cenę, dużą dostępność (zarówno samych mopów, jak i końcówek wymiennych) i dobrą chłonność wody. Jeśli chodzi o wady, to największą z nich prawdopodobnie jest szybkie zużywanie się końcówek. Jeśli nie będziemy ich dokładnie oczyszczać, po pewnym czasie mogą zostawiać nieestetyczne smugi na posadzce.

Mop paskowy, czyli odmiana modelu sznurkowego

Mop paskowy wyglądem mocno przypomina modele sznurkowe. Różni je wyłącznie budowa samej końcówki. W tym przypadku, tak jak wskazuje nazwa, zamiast sznurków podłogę wycierają materiałowe paseczki. Najbardziej polecane są paski wykonane z bawełny lub mikrofibry. Dobrze chłoną wodę i kurz.

Jeśli zależy Ci na niedrogim mopie, lepszym rozwiązaniem od modelu sznurkowego będzie właśnie paskowy. Jest trwalszy, rzadziej pozostawia smugi, a jego końcówki najczęściej można prać w pralce. Chcesz przyjrzeć się różnym rodzajom akcesoriów do sprzątania? Sprawdź ofertę mopów i innych urządzeń, i zobacz, który sposób czyszczenia będzie dla Ciebie najwygodniejszy.

Mop płaski – trójkątny lub prostokątny

Jednymi z najpopularniejszych mopów są modele płaskie. Najczęściej posiadają prostokątną stopę, ale niektóre z nich wyposaża się w trójkątne zakończenie. Stopa pokryta jest materiałem czyszczącym, z reguły mikrofibrą, która nie wymaga używania detergentów do czyszczenia podłogi. Nakładki są wymienne: doczepiamy je za pomocą rzepów lub nakładamy na zakończenie kija mopa.

Mopem płaskim bardzo łatwo się manewruje – możemy nim „wjechać” pod niskie meble, a także dotrzeć do zakamarków, takich jak narożniki. Końcówki są łatwe do wyczyszczenia, możemy również prać je w pralce. Ten model nie jest jednak pozbawiony wad. Zdecydowanie gorzej sprawdza się na nierównych powierzchniach, a przed odciśnięciem z nadmiaru wody każdorazowo musimy odczepiać końcówkę.

Mop obrotowy do mniejszych i większych zabrudzeń

Mopy obrotowe tylko z pozoru przypominają znane nam modele sznurkowe. To bardziej zaawansowane urządzenia, umożliwiające szybkie i sprawne umycie każdego rodzaju podłóg. Mop obrotowy wyposażony jest w rączkę i zakończony okrągłą tarczą, do której przymocowujemy materiałową końcówkę. W wiadrze znajduje się otwór na końcówkę, który po przyciskaniu wbudowanego pedału odwirowuje nadmiar wody. Dzięki temu możesz szybko przygotować się do sprzątania bez konieczności moczenia rąk.

Sprzątanie za pomocą modelu obrotowego jest niezwykle proste. Sprzęt zapewnia duży zakres ruchów, dzięki czemu zebranie kurzu i zabrudzeń z powierzchni zajmuje tylko kilka chwil. Do wad tego rozwiązania można zaliczyć wyłącznie jego wyższą cenę. W dłuższej perspektywie ten zakup jest jednak świetną inwestycją.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24