10.12.2019 16:07 6 Kwt/UM Gdynia

Przystanek SKM Gdynia Stocznia zmieni nazwę

Fot. Magdalena Czernek/UM Gdynia

Już nie Gdynia Stocznia, ale Gdynia Stocznia – Uniwersytet Morski. Przystanek Szybkiej Kolei Miejskiej wkrótce zmieni nazwę. Celem tego działania jest podkreślenie umiejscowienia uczelni w tej części miasta.

Przystanek Gdynia Stocznia jest kojarzony głównie z wydarzeniami Grudnia 70' oraz znajdującymi się w okolicy terenami stoczniowymi. W 2020 roku ma to się zmienić. Uniwersytet Morski będzie świętować wówczas stulecie swojego istnienia. Nowa nazwa podkreśli działalność uczelni w tej części Gdyni. W ostatnim czasie podpisano list intencyjny w tej sprawie.

Mamy świadomość, że obecna nazwa przystanku Gdynia Stocznia podkreśla nie tylko związek z położonymi nieopodal terenami stoczniowymi, ale ma też istotne znaczenie historyczne w naszym mieście. Pamięć o historii zobowiązuje do tego, byśmy przypominali, że ta stacja wpisana jest przede wszystkim w rocznicę Grudnia 70'. Dzisiaj chcemy dodać obok historii również trochę świeżości. Uniwersytet Morski, który dopełni nazwę tego przystanku, właśnie doskonale pokazuje, jak historia cudownie łączy się w Gdyni z nowoczesnością – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Nowa nazwa ma szczególne znaczenie dla władz uczelni.

Wszyscy przejeżdżający przez tę stację będą wiedzieli, że tu, w tym mieście, istnieje uniwersytet i działa nieopodal. W końcu Gdynia to miasto liczące ponad 200 tysięcy mieszkańców, a dopiero od września ubiegłego roku mamy uniwersytet i dlatego to jest takie ważne – zaznacza prof. dr hab. inż. Janusz Zarębski, rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Szybka Kolej Miejska zmieni na nowe wszystkie tablice umieszczone na przystanku Gdynia Stocznia, ale na tym nie koniec jej pracy.

Należy wprowadzić zmiany do oprogramowania na wszystkich kanałach sprzedaży biletów oraz w urządzeniach, które znajdują się w pojazdach i tam, gdzie wyświetlamy informację pasażerską. Tak samo trzeba będzie również wymienić oznaczenia na urządzeniach do walidacji biletów, czyli kasownikach. To są takie najpoważniejsze rzeczy, które trzeba wykonać w ramach takiej zamiany. Zgodnie z ustaleniami, które podjęliśmy z władzami Uniwersytetu Morskiego, koszty pokryje uczelnia. Staramy się to przeprowadzić tak, żeby uniwersytet nie ponosił dodatkowych niepotrzebnych wydatków i jeżeli tylko będziemy mogli, to chcemy rozwiązać to tak, żeby zmiana nastapiła jak najmniejszym kosztem – mówi Maciej Lignowski, prezes zarządu PKP SKM w Trójmieście.

Zmiany najprawdopodobniej wejdą w życie w lutym 2020 roku.

Przypomnijmy, że do tej pory w Trójmieście funkcjonują trzy przystanki na trasie SKM poświęcone trójmiejskim uczelniom: Gdańsk Politechnika, Gdańsk Przymorze – Uniwersytet oraz Gdańsk Żabianka – AWFiS.

Podpisanie listu intencyjnego w sprawie zmiany nazwy przystanku odbyło się w ramach 99. urodzin Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24