09.12.2019 09:08 2 mike

Będą kolejne udogodnienia dla miłośników wypoczynku nad wodą

Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay.com

W ciągu najbliższych dwóch lat wydatnie poprawi się infrastruktura kajakowa i żeglarska na Pomorzu, w tym również na Nordzie. Dzięki podpisanym umowom na kwoty niemal 9,5 miliona złotych, mają powstać m.in. nowe pomosty czy miejsca cumowania i wypoczynku dla wodniaków.

Pod koniec listopada informowaliśmy o parafowaniu umów między władzami samorządowymi województwa pomorskiego a lokalnymi samorządowcami, również z Wejherowa i Redy. Ich celem jest stworzenie nowych stanic i przystani dla kajakarzy, w ramach projektu Pomorskie Szlaki Kajakowe. W ubiegły piątek (6 grudnia) podpisano kolejne umowy na dofinansowanie inwestycji w infrastrukturę żeglarską i kajakową.

Dwie inwestycje – o łącznej wartości niemal 1,9 miliona złotych – będą realizowane na rzece Redzie. Jak informuje serwis Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, gmina Puck ma wybudować przystań w Redzie-Mościch Błotach.

Brzeg zostanie umocniony, a schody umożliwią dojście do nowego pomostu. Powstanie też rynna do wodowania kajaków. Dodatkowo zmodernizowana zostanie droga prowadząca do przystani i ustawione zostaną znaki drogowe i wodne – czytamy na stronie Pomorskie.eu.

Fot. Pomorskie.eu

Koszt tego przedsięwzięcia to 789 tysięcy złotych, a wartość unijnego dofinansowania – 655 tysięcy. Natomiast drugi z projektów – o wartości 1,1 miliona złotych, dofinansowany kwotą ponad 926 tysięcy złotych – zrealizuje gmina Wejherowo.

To budowa przystani kajakowej nad jeziorem Orle oraz dwóch w Bolszewie nad rzeką Redą. Nad jeziorem Orle powstanie pomost kajakowy i rekreacyjny. Będą też wiaty, stoły oraz mała architektura. Wodowanie kajaków ułatwi slip kajakowy. Z kolei w Bolszewie, oprócz pomostów, będzie suszarka na kajaki i miejsce na ognisko. Ustawione zostaną tablice informacyjne z informacjami turystycznymi – podaje Pomorskie.eu.

Z nowych inwestycji skorzystają nie tylko kajakarze, ale również i żeglarze. W Rzucewie nad Zatoką Pucką powstanie pomost stały, przy którym będzie mogło zacumować nawet 10 jednostek. Miejsca cumowania mają obsłużyć różne jednostki, w tym jachty mieczowe i o małym zanurzeniu. Wartość projektu to ponad 1,2 miliona złotych, a dofinansowanie unijne wyniesie około 655 tysięcy złotych.

Duża inwestycja będzie też zrealizowana w Krynicy Morskiej, gdzie, dzięki unijnemu dofinansowaniu w kwocie ponad 6,7 miliona złotych, zostanie rozbudowany port jachtowy, wraz z niezbędną infrastrukturą. Dodatkowe miejsca do cumowania ma zapewnić nowy pomost pływający.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24