30.11.2019 09:30 0 raz

Wyprzedaże uaktywniają złodziei i oszustów

Fot. KWP Kraków

Jesienne wyprzedaże to czas, kiedy wyjątkowo chętnie robimy zakupy, licząc na duże rabaty. W centrach i galeriach handlowych jest wtedy znacznie więcej klientów niż zazwyczaj, a złodzieje kieszonkowi często wykorzystują tłok panujący w sklepach oraz nieuwagę i pośpiech kupujących. Dlatego policjanci radzą, jak uniknąć nieprzyjemności.

„Zachęceni licznymi promocjami, wpadamy w wir zakupów. Przy kasie okazuje się, że nie mamy jak zapłacić za wymarzony zakup, ponieważ z naszej torebki „zniknął” portfel, a wraz z nim – dokumenty, gotówka i karty kredytowe. By uniknąć takiej nieprzyjemnej sytuacji, musimy zachować podstawowe zasady ostrożności” – czytamy w komunikacie policji.

Nigdy nie zostawiajmy portfeli czy telefonów komórkowych na sklepowych ladach, a podczas płacenia za zakupy, nie pokazujmy, że mamy przy sobie większą ilości gotówki. Mężczyźni nie powinni chować portfeli do tylnej kieszeni spodni, a kobiety powinny zwracać uwagę na to, by ich torebki znajdowały się zawsze z przodu, w zasięgu wzroku, z głęboko schowanym portfelem i zasuniętym zamkiem – radzą stróże prawa.

Wzmożoną uwagę powinniśmy zachować również na parkingach w okolicach centrów handlowych. Bezwzględnie trzeba pamiętać o domykaniu szyb w autach i niepozostawianiu wewnątrz wartościowych rzeczy, które mogą skusić złodzieja.

Jeżeli zdecydujemy się na zakupy przez internet, również musimy mieć się na baczności. Niejednokrotnie przez nieuwagę możemy stać się łatwym celem dla cyberprzestępców. Unikajmy robienia zakupów w miejscach publicznych, korzystając z komputera, tableta czy smartfona lub z otwartej sieci internetowej. W ten sposób zmniejszymy ryzyko dostępu do naszych danych (w tym haseł logowania) w niepowołane ręce – podpowiadają funkcjonariusze.

Ponadto, zamawiając wybrany przedmiot, warto zwrócić uwagę na sprzedającego (jak długo widnieje w serwisie, ilu użytkowników korzystało z jego usług czy ma pozytywne opinie itp.) oraz czytać dokładnie opis aukcji i regulamin sklepu, z usług którego zamierzamy skorzystać.

Po otrzymaniu przesyłki koniecznie sprawdźmy czy towar jest zgodny z zamówieniem. Jeśli nie, należy skontaktować się ze sprzedającym, by wykluczyć ewentualną pomyłkę. Gdy mimo prób nie udaje się to lub, mimo że odesłaliśmy zakupiony towar, nie otrzymaliśmy zwrotu pieniędzy, poinformujmy o tym fakcie policję – apelują policjanci. – Nie zapominajmy, że okazja czyni złodzieja, dlatego sami nie stwarzajmy mu takiej szansy. W przypadku, gdy zorientujemy się, że padliśmy ofiarą kradzieży, niezwłocznie należy zgłosić się do najbliższej jednostki policji.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24