22.11.2019 15:00 4 mike/Gdynia.pl

Gdynia stawia na elektryczne autobusy

Zdjęcie ilustracyjne – autobus elektryczny w Helsinkach/Pixabay.com

Miasto z Morza i Marzeń słynie z transportu przyjaznego dla środowiska. Oprócz trolejbusów, które cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców Gdyni i turystów, niebawem na ulicach będzie można zauważyć w autobusy elektryczne. Jak poinformowali przedstawiciele gdyńskiego magistratu, Centrum Unijnych Projektów Transportowych przyznało na ten cel dotację w wysokości niemal 70 milinów złotych.

Gdyńskie autobusy elektryczne mają być nowoczesne, a przede wszystkim – bezemisyjne, czyli przyjazne dla środowiska. To zmiana jakościowa w komunikacji publicznej, choć warto pamiętać, że również i transport trolejbusowy pozytywnie wyróżnia się pod tym względem.

Zakup autobusów elektrycznych jest naturalną konsekwencją działań podejmowanych przez władze miasta. To już nie tylko trolejbusy stanowią obszar innowacyjnych wdrożeń w dziedzinie nowoczesnego, elektrycznego transportu publicznego. Dołączają do nich również autobusy elektryczne. Tym samym konsekwentnie i z długoterminową wizją rozwijamy ofertę niskoemisyjnego, nowoczesnego transportu, który wytrzymuje porównania z najlepszymi miastami europejskimi – mówi dr Marcin Wołek, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni, cytowany przez portal Gdynia.pl.

W przeciwieństwie do trolejbusów, elektrobusy nie potrzebują sieci trakcyjnej. To oczywiście duży atut i możliwość rozwoju połączeń, także to tych rejonów miasta, gdzie budowa nowe infrastruktury jest trudna lub wręcz niemożliwa. Konieczne będzie natomiast stworzenie stacji ładowania pojazdów. Te mają powstać m.in. na końcowych przystankach, np. przy Muzeum Emigracji czy na Placu Kaszubskim.

Na razie nie wiadomo jeszcze, jakie wymagania nowym pojazdom będzie stawiać miasto. Te pojawiają się w specyfikacji technicznej, która będzie podana podczas ogłaszania przetargu. Jak można przypuszczać, będą to autobusy przyjazne pasażerom, wyposażone w różnorodne udogodnienia, takie jak klimatyzacja czy system informacji pasażerskiej. Póki co, miasto informuje, że zamierza zakupić 24 elektrobusy – osiem przegubowych i 16 standardowych.

Przedstawiciele Urzędu Miasta w Gdyni nie podają dokładnych dat, jeśli chodzi o zakup ekologicznego taboru. Wiemy już natomiast, na których liniach pojawią się nowoczesne autobusy: 128, 133, 150, 190 i 282. Dotrą zatem m.in. na Obłuże, w okolice portu czy na Witomino. Pojawią się też na liniach nocnych N40 i N94. Całkowita wartość projektu przekracza 81 milionów złotych, z czego dotacja unijna to ponad 68,5 miliona.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24