11.11.2019 21:06 1 NW

W Redzie upamiętnili założycieli OSP

Fot. Róża Perszon

„Oddajemy dziś hołd tym wszystkim, którym zawdzięczamy wolność i niepodległość naszej ojczyzny. Dzisiejsze święto niosące dla nas dumę i radość jest także czasem refleksji nie tylko nad wspaniałymi i też bolesnymi losami naszej ojczyzny ale także nad obecną sytuacją i tym, jak na co dzień pielęgnujemy tak ciężko wywalczoną wolność” – przemawiał podczas uroczystości w poniedziałek 11 listopada burmistrz Redy Krzysztof Krzemiński.

W Redzie obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się o godzinie 10:00, kiedy odprawiona została Msza święta w parafii rzymskokatolickiej Wniebowzięcia NMP i św. Katarzyny.

Fot. Monika Wejer

Następnie delegacja strażaków z OSP w Redzie złożyła wiązankę pod tablicą upamiętniającą poległych w walce, podczas II wojny światowej. Przedstawiciele władz miasta jak i jego mieszkańcy oddali hołd dwóm zaszczytnym miastu mieszkańcom – Franciszkowi Talaśce i Lucjanowi Kellasowi, którzy w 1932 roku założyli Ochotniczą Straż Pożarną w Redzie.

Fot. Monika Wejer

Talaśka pełnił funkcję komendanta, a Kellas prezesa. Obaj panowie byli członkami Polskiego Związku Zachodniego, tym samym widnieli na czarnej liście nazistowskiej. Szybko zostali aresztowani i zginęli 80 lat temu, 11 listopada 1939 roku w Lasach Piaśnickich.

Fot. Monika Wejer

Tablicę odsłonili przedstawiciele z rodziny zamordowanych, burmistrz Redy Krzysztof Krzemiński, przewodniczący Rady Miejskiej Kazimierz Okrój i prezes OSP Wiesław Kornacki.

Fot. Monika Wejer

Dalsze uroczystości odbyły się w remizie strażackiej, gdzie w samo południe odśpiewany został wspólnie Hymn Polski. Uczestnicy wydarzenia mogli poczęstować się żołnierską grochówką oraz rogalami Świętomarcińskimi, a uczniowie ze Szkoły Podstawowej dali okolicznościowy występ.

Fot. Róża Perszon

Burmistrz w swoim przemówieniu zaznaczył, że Dzień Niepodległości to wyjątkowy dzień, który powinien skłonić wszystkich do refleksji nad nami samymi, nad teraźniejszością, jak i przeszłością:

To od nas zależy czy będziemy się do siebie uśmiechać, mimo dzielących nas różnic. Od nas zależy czy szanujemy pracę, środowisko, w którym żyjemy i co zostawimy naszym potomkom. Czy jesteśmy otwarci i tolerancyjni czy też zamknięci w swoich stereotypach i uprzedzeniach. Czy patrzymy w przyszłość z pamięcią o przeszłości czy jedynie wstecz rozdrapując wciąż na nowo stare rany.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24