20.09.2019 12:15 11 NW/SM Wejehrowo

Straż miejska: Kominy dymią, ale nie zawsze spalane są śmieci

Źródło: Pixabay.com

Ciepłe dni odchodzą w zapomnienie. W zamian noce oferują coraz niższe temperatury, a co się z tym wiąże – sezon grzewczy zbliża się dużymi krokami. W związku z tym straż miejska coraz częściej otrzymuje zgłoszenia dotyczące pojawiającego się dymu, który może wskazywać, że spalane są odpady. Jednak zdecydowana większość takich zgłoszeń się nie potwierdza.

Mieszkańcy Wejherowa najczęściej palą drewnem oraz węglem. Zwyczaj ten zakazany jest jedynie w Krakowie. Poza tym miastem nie ma zakazu spalania w przydomowych piecach węgla czy drewna. Zgłoszenia, które docierają do służb, opierają się głównie na tym, że z kominów wydobywa się czarny dym, zatruwający powietrze. Jednak 95 procentach tych zgłoszeń, jak zaznacza wejherowska straż miejska, się nie potwierdza. Wszystko dlatego, że to właśnie drewno i węgiel w pierwszej fazie nierozgrzanego przewodu kominowego oraz pieca powodują zadymienie.

Istotny jest także sposób, w jaki odpalane są piece. Te odpalane od góry nie kopcą, jednak nie każdy piec można w taki sposób odpalić. Wciąż jest wiele osób, które jest w posiadaniu pieców odpalanych od dołu. W obawie przed zgłoszeniami o zatruwaniu powietrza, właściciele uruchamiają je dopiero w środku nocy. Mimo to nie da się uniknąć zapachu, jaki wydobywa się w pierwszej fazie spalania chociażby węgla. Powodem tego jest m.in. brak przystosowania pieca do danego rodzaju paliwa, zła jakość węgla czy mokre drewno, podaje straż miejska.

Interwencje funkcjonariuszy często kończą się jedynie na spisaniu protokołu, z którego wynika, że nie stwierdzono w budynku żadnego spalania odpadów. Mimo to, jak można przypuszczać, straż miejska będzie miała coraz więcej, w związku ze zbliżającym się sezonem grzewczym. Funkcjonariusze z Wejherowa apelują, aby nie zgłaszać każdego przypadku pokazania się dymu z komina. Nie zawsze oznacza on, że właściciel budynku pali śmieci, a tylko w tym przypadku służby mogą stosować sankcje karne.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24