19.09.2019 10:00 2 RP/TTM

Wejherowskie PCPR świętowało 20-lecie działalności

fot. Damian Klechowicz/TTM

Na początku siedmiu, a obecnie 85 pracowników, którzy od 20 lat pomagają rodzinom w potrzebie. Za ich pracę i zaangażowanie podziękowano na jubileuszowej gali. Rozdano pamiątkowe „drzewka wdzięczności”, pokazano pamiątkowy film i wspominano 20 pięknych lat działalności.

Przez 20 lat funkcjonowania Powiatowego Centrum Pomocy rodzinie wiele się zmieniło. Zaczynano bez stałej siedziby i z siedmioma pracownikami. Na uroczystej gali pojawili się byli pracownicy, w tym także dyrektor placówki, która bardzo miło wspomina początki tej działalności.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie zostało powołane uchwałą Rady Powiatu Wejherowskiego już w 1999 roku. Dziś świętujemy wielki jubileusz 20 lat jego działalności. Obecnie doszło wiele nowych działań, m.in. organizowanie pomocy rodzinnej. Cała ich gama jest bardzo szeroka, a są one finansowane z budżetu powiatu i Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Dziś wszystkim serdecznie gratuluję. Cieszę się, że Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie tak doskonale pracuje, bo to bardzo trudna praca, wymagająca dużego zaangażowania – mówi Gabriela Lisius, starosta wejherowski.

To były bardzo trudne, ale i ważne dla mnie lata – wspomina Genowefa Małyszko, była dyrektor PCPR. – Dzięki wsparciu ówczesnego starosty wejherowskiego i Rady Powiatu Wejherowskiego, udało nam się tę działalność rozwinąć – dodaje.

Teraz wejherowskie PCPR prężnie działa i pomaga. Dwieście dwadzieścia rodzin zastępczych, w tym ponad 350 dzieci. Placówki opiekuńczo-wychowawcze, domy zastępcze i wiele innych inicjatyw – tym mogą się teraz pochwalić pracownicy i obecna dyrektor.

Ten jubileusz dla mnie jest również ważny dlatego, że to moje 10 lat pracy na rzecz Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie – zaznacza Iwona Romanowska, dyrektor PCPR w Wejherowie. – W czasie takich wszystkich jubileuszy postanowiliśmy zebrać to, co się wydarzyło w jedno miejsce. Ludzi, wydarzenia i wszystkie emocje.

Ze wszystkich lat działalności powstał film, który ukazuje pierwsze lata, ale i to, z jak ciężką pracą na co dzień zmagają się pracownicy PCPR. Pojawiły się fragmenty wywiadów z tymi, którzy z PCPR-em są związani od początku. Nie zabrakło też humorystycznego akcentu. Aktorzy, a tym samym – pracownicy, przebrali się za superbohaterów, którymi z pewnością są na co dzień. Różnica polega jedynie na tym, że nie noszą peleryny do pracy.

fot. Damian Klechowicz/TTM fot. Damian Klechowicz/TTM fot. Damian Klechowicz/TTM fot. Damian Klechowicz/TTM fot. Damian Klechowicz/TTM

Naszym zadaniem jest zapewnienie pieczy zastępczej, czyli bezpiecznego miejsca dzieciom, którym rodzicie nie są go w stanie dać – tłumaczy dyrektor PCPR w Wejherowie. – To bardzo emocjonująca i ciężka praca.

Pomoc, jaką niesie PCPR, dotyczy również przemocy w rodzinie, a także wszystkich kryzysowych sytuacji.

To bardzo ważne miejsce – dodaje Arkadiusz Kraszkiewicz, wiceprezydent Wejherowa. – Wiele rodzin, które przeżywają trudności, mają miejsce, gdzie udzielana jest im pomoc. To ich azyl – podsumowuje.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24