11.09.2019 11:20 2 NW/UM Wejherowo

Szkolnictwo zawodowe w powiecie rozwija żagle

Fot. Marek Trybański/TTM

Trwa rozbudowa Niepublicznej Szkoły Rzemiosła w Wejherowie. We wtorek (10 września) miała miejsce uroczystość wmurowania pamiątkowej kapsuły czasu, zawierającej akt erekcyjny nowego budynku dydaktycznego. Prace remontowe mają potrwać do końca kwietnia 2020 roku.

W Wejherowie przy ulicy Kalwaryjskiej 3 odbyła się we wtorek uroczystość, w której udział wzięli m.in. przedstawiciele władz powiatu, miasta oraz młodzież. Starostwo Powiatowe w Wejherowie reprezentowała starosta Gabriela Lisius, miasto Wejherowo – Arkadiusz Kraszkiewicz, zastępca prezydenta, oraz sekretarz Bogusław Suwara. Ponadto na oficjalnym wmurowaniu kapsuły czasu pojawili się lokalni włodarze miasta, Kazimierz Plocke, poseł na sejm, oraz uczniowie Niepublicznej Szkoły Rzemiosła.

Dzisiejszy dzień jest nie tylko ważną datą dla Niepublicznej Szkoły Rzemiosła w Wejherowie, ale również dla naszego miasta. Rozbudowa szkoły, kształcącej w wielu zawodach, jest dużym inwestycyjnym przedsięwzięciem, które nie powstałoby bez wsparcia prezesa, a zarazem inicjatora wejherowskiego cechu, Brunona Gajewskiego. Z całego serca życzę, aby ten budynek w przyszłości służył mieszkańcom Wejherowa i powiatu oraz wszystkim uczniom naszych szkół – podkreślił Arkadiusz Kraszkiewicz, który w imieniu prezydenta Krzysztofa Hildebrandta podpisał akt erekcyjny.

Fot. Marek Trybański/TTM

Nowy obiekt będzie miał trzy kondygnacje o powierzchni około 1600 metrów kwadratowych. Mają znaleźć się w nim specjalistyczne sale, które zwiększą jakość nauczania. Koszt inwestycji to około 10 milionów złotych. Budżet zakłada powstanie budynku wraz z salami dydaktycznymi i specjalistycznym sprzętem oraz szkolenia nauczycieli.

Pomysł wybudowania takiego obiektu powstał kilka lat temu. Głównym powodem była konieczność rozwijania i doskonalenia umiejętności naszych uczniów, czyli przyszłych rzemieślników. Projekt zaczął nabierać realnych kształtów, gdy pojawiła się możliwość skorzystania ze środków Unii Europejskiej. W realizację przedsięwzięcia włączyło się wiele osób i instytucji, a także przyjaciół cechu. Dlatego pragnę serdecznie podziękować tym wszystkim, którzy przyczynili się do rozbudowy tego obiektu – podkreślił Brunon Gajewski, prezes Powiatowego Cechu Rzemiosł Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Wejherowie.

Niepubliczna Szkoła Rzemiosła swą działalność rozpoczęła 13 lat temu, tj. 1 września 2006 roku. Jest ona placówką niepubliczną, o uprawnieniach szkoły publicznej. W szkole młodzież może kształcić się w takich zawodach, jak: fryzjer, stolarz, mechanik pojazdów samochodowych, kucharz, cukiernik, ślusarz, złotnik-jubiler i wielu innych.

Bardzo się cieszę, że rozwój szkolnictwa zawodowego jest tak intensywny. Niepubliczna szkoła rzemiosła doskonale uzupełnia tę ofertę kształcenia zawodowego w całym powiecie wejherowskim. W naszym powiecie prawie pięć tysięcy uczniów kształci się w tych właśnie kierunkach branżowych i technicznych – mówi Gabriela Lisius, starosta wejherowski.

Fot. Marek Trybański/TTM

Fot. Marek Trybański/TTM

Jak przystało na kapsułę czasu, oprócz aktu erekcyjnego, wypełniły ją lokalne czasopisma i gazety. Zanim jednak została ona umieszczona w fundamentach, ks. prałat Daniel Nowak dokonał poświęcenia kamienia węgielnego, który następnie został wbudowany w mury przyszłego obiektu, czytamy na stronie Urzędu Miasta Wejherowa.

Fot. Marek Trybański/TTM

Fot. Marek Trybański/TTM

Kształcenie ukierunkowane na konkretne zawody pozwala w szybkim czasie uzyskać uprawnienia zawodowe i potrzebne doświadczenie. Dzięki temu w dość krótkim czasie, można znaleźć zatrudnienie w swoim zawodzie. Nierzadko tę pracę udaje się uczniom zdobyć już podczas praktyk, gdzie po ich ukończeniu otrzymują umowę.

Źródło: PG Construction

Źródło: PG Construction

W ostatnim czasie duży nacisk położono na rozbudowę oraz unowocześnienie bazy dydaktycznej i utworzenie nowych pracowni. Powstała sala budowlana, stolarska, gastronomiczna i mechaniczna oraz wyposażono je w nowy, specjalistyczny sprzęt. Kolejnym krokiem jest rozbudowa szkoły o nowy obiekt dydaktyczny.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24