07.09.2019 12:01 1 raz

Wejherowianie wspólnie czytali polskie nowele

TTM

Na sobotę 7 września bibliotekarze zaprosili do udziału w ważnej akcji promowania czytelnictwa i literatury polskiej. Ruszyła ósma edycja Narodowego Czytania.

Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie para prezydencka zaproponowała lekturę polskich nowel. Prezydent Andrzej Duda z małżonką dokonali wyboru z ponad 100 propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie:

– "Dobra pani" – Eliza Orzeszkowa

– "Dym" – Maria Konopnicka

– "Katarynka" – Bolesław Prus

– "Mój ojciec wstępuje do strażaków" (ze zbioru: "Sanatorium pod Klepsydrą") – Bruno Schulz

– "Orka" – Władysław Stanisław Reymont

– "Rozdzióbią nas kruki, wrony…" – Stefan Żeromski

– "Sachem" – Henryk Sienkiewicz

– "Sawa" (z cyklu: "Pamiątki Soplicy") – Henryk Rzewuski.

Narodowe Czytanie odbyło się m.in. w Wejherowie.

TTM TTM TTM TTM TTM TTM TTM TTM TTM

Akcja Narodowe Czytanie organizowana została zainicjowana w 2012 roku przez Bronisława Komorowskiego, prezydenta RP, wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejsc. Rok później prezydencka para zachęcała do wspólnej lektury „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego oraz tekstów zebranych w Antologii Niepodległości.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24