08.08.2019 14:50 2 NW

Przeszkody im niestraszne – miłośnicy parkour dobrze się bawią i trenują

Źródło: TTM

W środę (7 sierpnia) na zapleczu wejherowskiego boiska „Bliza” odbyły się kolejne, bezpłatne zajęcia parkour. Dzieci i młodzież w licznym gronie spotkali się, by wspólnie pod okiem trenerów poznawać tajniki tego sportu.

Parki parkour i cyklicznie organizowane zajęcia sprawiają, że młodzi sportowcy mają specjalnie przeznaczone do ćwiczeń miejsce. Dzięki temu ekstremalny sport, jaki znamy głównie z filmików w internecie, staje się bardziej bezpieczny i kontrolowany, chociażby przez kwalifikowanych instruktorów.

Kiedyś, jak zaczynaliśmy trenować parkour, nie mieliśmy takich możliwości jak teraz. Nie było ani takich parków, ani trenerów. Wszystko poznawaliśmy samemu, od podstaw, poprzez oglądanie filmików i czytanie artykułów z różnych źródeł internetowych. Dlatego kiedyś wydawało się to o wiele bardziej niebezpieczne. Teraz, gdy funkcjonuje profesjonalna obsługa trenerów, jest to dość bezpieczny sport – zaznacza Adam Grubba, z Klubu Sportowego Parkour Wejherowo

Źródło: TTM

Klub Sportowy Parkour zainicjował powstanie miejsca, w którym swoją pasję do sportu mogą rozwijać mieszkańcy Wejherowa i okolic. Oprócz tych najmłodszych, do sportu przekonują się także starsi. Przykładem jest pan Maksym z Ukrainy, który swoją przygodę z parkourem rozpoczął przy okazji treningów swojego dziecka.

Mój najmłodszy syn bardzo chciał ćwiczyć parkur, a na Ukrainie nie było takiej możliwości. Dlatego przyszedłem z nim na treningi i pomyślałem, że po co mam siedzieć i patrzeć, skoro sam mogę ćwiczyć. W ten sposób trenuję już dwa lata – powiedział pan Maksym.

Źródło: TTM

Parkour polega na pokonywaniu stojących na drodze przeszkód w możliwie jak najszybszym czasie. Często przeszkody znajdują się na różnych wysokościach, w mniejszych bądź większych odstępach, przez co wymagają sporej siły. Mimo to w tej dyscyplinie dzieci szkolą się od najmłodszych lat, by z czasem osiągać naprawdę satysfakcjonujące wyniki.

Część osób ćwiczy już kilka lat i jak na swój stosunkowo młody wiek, już całkiem dużo potrafi. Wiadomo jednak, że jest to proces, który trwa wiele lat, więc tak naprawdę dopiero w wieku 14–15 lat te umiejętności zaczynają być na poziomie, można powiedzieć, profesjonalnym – zaznacza Łukasz Milka, trener i prezes Akademii Parkour Wejherowo

Źródło: TTM

Dzięki lokalnym pasjonatom, sport ten rozwija się i cieszy coraz większym zainteresowaniem wśród miłośników aktywności fizycznej. Z ostatnich bezpłatnych zajęć będzie można skorzystać pod koniec sierpnia. Natomiast od września treningi prowadzone będą dwa razy w tygodniu, w dwóch lokalizacjach: Hala OSW nr 2 w Wejherowie oraz Hala widowiskowa Samorządowej szkoły podstawowej w Bolszewie. Więcej informacji pojawi się wkrótce na facebooku akademii: @AkademiaParkourWejherowo.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24