05.08.2019 14:01 6 NW

Sportowa wizytówka Rumi za ponad pięć milionów złotych

Źródło: UM Rumia

Zakończyły się prace związane z modernizacją stadionu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rumi. Obiekt ten został oddany do dyspozycji mieszkańców. Inwestycja, łącznie z kanalizacją burzową, kosztowała ponad pięć milionów złotych.

Od poniedziałku (5 sierpnia) można korzystać ze zmodernizowanego stadionu MOSiR, którego modernizacja rozpoczęła się w sierpniu 2018 roku. Obiekt przy ul. Mickiewicza w Rumi przeszedł największą przebudowę od lat 60. ubiegłego wieku.

Źródło: UM Rumia

Remont był konieczny, chociażby ze względu na brak odwodnienia. Po intensywnych deszczach obiekt nie nadawał się do użytku. Przez wiele lat żwirowa nawierzchnia utrudniała także treningi lekkoatletyczne uczniom oraz zawodnikom lokalnych klubów sportowych.

Otwarcie nowej bieżni pozytywnie wpłynie na jakość treningów lekkoatletycznych oraz podniesie bezpieczeństwo i komfort trenujących. Z bieżni można korzystać za darmo, co z pewnością przełoży się na liczbę chętnych. W wielu miastach za korzystanie z takich obiektów trzeba zapłacić – podkreśla Karol Zalewski, trener personalny, triathlonista i dwukrotny zwycięzca ultramaratonu „Ultra-Janosik”. –Warto przy okazji przypomnieć o dobrej praktyce używania torów biegowych: osoby biegnące wolniej powinny korzystać z zewnętrznych torów, te wewnętrzne zwyczajowo przeznaczone są dla szybszych biegaczy – dodaje.

Źródło: UM Rumia

Nawierzchnia została pokryta czerwonym tartanem, czyli specjalnym tworzywem poliuretanowym, które jest bardzo odporne na ścieranie. Tartanu używa się m.in. do rozbiegów, rzutni i boisk sportowych. Na odcinku 400 metrów bieżnię podzielono na cztery tory, a dodatkowe dwa pojawiły się na dystansie 100 metrów. W ramach inwestycji przebudowano także m.in. rozbieg do skosów w dal i trójskoku oraz rzutni do rzutu kulą. Obiekt doczekał się również częściowej modyfikacji ogrodzenia oraz skarpy pod dawnymi trybunami. Nie zabrakło także nowego oświetlenia.

Nowa bieżnia umożliwi prowadzenie treningów interwałowych czy rytmowych, a przede wszystkim organizację zawodów lekkoatletycznych wyższej rangi niż te dotychczasowe. W obrębie obiektu zaplanowano też miejsca, w których można doskonalić technikę skoku w dal czy skoku wzwyż – zauważa Grzegorz Grinholc, nauczyciel wychowania fizycznego, lekkoatleta i wicemistrz świata w chodzie sportowym na dystansie 10 km.

Źródło: UM Rumia

Miasto na realizację projektu otrzymało dofinansowanie. Na ten cel udało się pozyskać 900 tysięcy złotych z Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz blisko 400 tysięcy złotych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24