07.07.2019 09:04 1 Kwt

Maturzyści i studenci wakacje spędzą w mundurach

Mat. pras.

Tegoroczni maturzyści oraz studenci postanowili w nietypowy sposób spędzić wakacyjny czas i wcielili się w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej. 28 czerwca na terenie 71. batalionu lekkiej piechoty w Malborku odbyło się kolejne wcielenie w szeregi 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio.

W minioną sobotę oliwkowe berety i mundury założyło 117 ochotników, w tym 26 kobiet. Tym samym rozpoczęli oni 16-dniowe szkolenie podstawowe, tzw. "szesnastkę", które zakończy się uroczystą przysięgą wojskową.

Tym razem nabór do WOT miał wyjątkowy charakter, realizowane było bowiem w ramach projektu "Wakacje z WOT", który jest kontynuacją zakończonego sukcesem przedsięwzięcia "Ferie z WOT". W nowej inicjatywie Wojsk Obrony Terytorialnej mogą wziąć udział nie tylko uczniowie szkół średnich, lecz również studenci oraz wykładowcy uczelni wyższych, dzięki czemu będą mogli wstąpić w szeregi terytorialsów, odbyć szkolenie podstawowe oraz złożyć przysięgę wojskową bez konieczności rezygnowania z nauki lub pracy dydaktycznej – informuje Maciej Szalbierz, rzecznik 7 PBOT.

Mat. pras. Mat. pras. Mat. pras. Mat. pras. Mat. pras. Mat. pras.

Ćwiczenia są dla nich przepustką do dalszego szkolenia terytorialsów. Żołnierze WOT rozpoczną następnie trzyletni cykl szkoleń rotacyjnych, prowadzonych najczęściej w systemie weekendowym. Każdy z nich raz w roku będzie brał udział w poligonowych szkoleniach zintegrowanych.

Rekrutacja do 7. PBOT nadal trwa. Chętni do pełnienia służby w WOT powinni zgłaszać się do Wojskowych Komend Uzupełnień, gdzie będą mogli złożyć wniosek oraz uzyskać potrzebne informacje o kolejnych etapach rekrutacji. Akcesu do WOT można dokonać także przez platformę ePUAP, czyli Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej, która jest dostępna na stronie www.epuap.gov.pl. Wniosek o powołanie znajduje się w katalogu spraw, w zakładce "bezpieczeństwo narodowe" i dalej "spełnianie powszechnego obowiązku obrony" – dodaje Maciej Szalbierz.

Misją Wojsk Obrony Terytorialnej jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych przed skutkami klęsk żywiołowych, ochrona mienia, akcje poszukiwawcze oraz realizacja zadań z zakresu zarządzania kryzysowego. Wojska Obrony Terytorialnej są także piątym rodzajem sił zbrojnych, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Wojsk Specjalnych i Marynarki Wojennej.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24