03.04.2019 08:00 3 PM/KWP Gdańsk

Motocykliści wracają na drogi – policja apeluje o ostrożność

Źródło: Pixabay.com

„Sprawcami tych zdarzeń są kierowcy samochodów, ale też muszą niektórzy motocykliści uderzyć się w pierś” – na drogach Pomorza coraz częściej zauważamy miłośników jazdy na motocyklu. A to oznacza jedno – sezon motocyklowy w pełni.

Policja przypomina o zasadach bezpieczeństwa, o których powinni pamiętać zarówno miłośnicy mechanicznych jednośladów, jak i kierowcy samochodów.

Jest to czas, kiedy liczba zdarzeń z motocyklistami rośnie. Bardzo często ich sprawcami są kierowcy samochodów, ale też muszą niektórzy motocykliści uderzyć się w pierś i powiedzieć – jechałem za szybko, gwałtownie zmieniłem pas, mój manewr nie był prawidłowy. Żeby uniknąć takich sytuacji, ogromna prośba przed tym, co przed nami, żeby zadbać o siebie, o innych, żeby cało zdrowo wrócić do domu, żeby nikomu nie zrobić krzywdy i żeby pojęcie "motocyklista" było kojarzone bardzo pozytywnie – mówi podkom. Zbigniew Korytnicki, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Gdańsku.

Warto pamiętać, że kierowcy jednośladów to szczególna grupa użytkowników ruchu. Użytkownicy motocykli są narażeni na poważniejsze urazy czy obrażenia, jakie niosą wypadki albo kolizje drogowe, niż kierowcy samochodów.

Dlatego niezmiernie istotne są zasady, jakimi powinni kierować się motocykliści. Odpowiedni ubiór, kombinezon to podstawa, a kask ochronny – to niezbędne minimum i obowiązek. Fundamentem bezpieczeństwa, jak zawsze, są przepisy prawa i ich przestrzeganie. Stosowanie się do ograniczeń prędkości, zachowywanie odpowiedniej odległości między pojazdami, prawidłowe manewry wyprzedzania czy wymijania oraz zwracanie uwagi na znaki i sygnały drogowe to elementy, dzięki którym jazda motocyklem, samochodem będzie bezpieczna nie tylko dla zmotoryzowanych, ale także innych użytkowników ruchu – wyjaśnia pomorska policja na swojej stronie internetowej.

Mundurowi apelują do kierowców samochodów osobowych i ciężarowych, aby pamiętali o jednośladach, zwracali na nie uwagę, chociażby poprzez przysłowiowe "patrzenie w lusterko" i dodają, że wspólny szacunek i zrozumienie między kierującymi samochodami i motocyklami z pewnością wpłynie na poprawę bezpieczeństwa na drogach.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24