16.02.2019 14:30 8 raz

Pobiegną ku chwale ‘Żołnierzy Wyklętych’

Fot. UM Rumia

Już 3 marca w ponad 360 polskich i zagranicznych miastach odbędzie się 7. edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Tropem Wilczym. Do akcji ponownie włączą się miłośnicy biegów z Rumi. Trwają zapisy.

Jak wyjaśniają rumscy urzędnicy, wydarzenie to jest swoistym hołdem dla żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego.

Celem przedsięwzięcia jest przede wszystkim upamiętnienie Polaków, którzy zapisali się na kartach historii w latach 1944–1963, w obrębie przedwojennych granic RP, a także propagowanie biegania jako optymalnej formy aktywności fizycznej. Długość trasy co roku wynosi 1963 metry. Dystans związany jest z datą śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego, którym był poległy w 1963 roku Józef Franczak – zachęcają.

Bieg odbędzie się 3 marca. Uczestnicy w Rumi wystartują o godzinie 12:05 spod Ronda Armii Krajowej, a zakończą rywalizację przy hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Na każdą osobę, która ukończy bieg, będzie czekać pamiątkowy medal oraz ciepły posiłek.

Lista uczestników jest ograniczona do 650 osób. Pobiec może każdy, kto opłaci wpisowe w wysokości 20 złotych, bez względu na wiek. Pakiet startowy obejmuje m.in. koszulkę przedstawiającą jedną z upamiętnianych postaci. Elektroniczne zapisy przyjmowane są do 25 lutego – dodają organizatorzy biegu.

W tym roku, w ramach 7. odsłony biegu, wspomniane zostaną następujące postacie: Jerzy Stawski (kapitan Wojska Polskiego i Konspiracyjnego Wojska Polskiego), Władysław „Siła” Nowicki (żołnierz Armii Krajowej oraz Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”), Barbara Otwinowska (sanitariuszka i łączniczka AK), Antoni Heda (dowódca oddziałów partyzanckich ZWZ i AK), Leon Lech Breynar (Paweł Jasienica, oficer Armii Krajowej) oraz Stanisława Rachwałowa (wywiadowczyni polskiej konspiracji).


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24