12.02.2019 13:03 0 Kwt/BLMW
Anakonda w akcji, dwie osoby potrzebowały pomocy lekarzy
W ciągu kilku ostatnich dni dwie osoby przebywające na Bałtyku potrzebowały pilnej pomocy medycznej. Na pomoc chorym wyruszyły załogi SAR morskich Anakond. W sobotę (9 lutego) ewakuowano chorego pracownika platformy wiertniczej, w poniedziałek (11 lutego) pomocy medycznej potrzebował pasażer promu Stena Spirit.
Pierwszy sygnał o konieczności użycia śmigłowca ratowniczego trafił do załogi W-3WARM Anakonda w Gdyni-Babich Dołach w sobotę o godzinie 19:07. Pomocy medycznej potrzebował pracownik platformy wydobywczej, która mieści się na Bałtyku, ok. 100 km na północ od Gdyni.
– Anakonda, dowodzona przez kmdr ppor. pil. Adama Sołopę, wykonała start o godzinie 19:22 i skierowała się w kierunku platformy, nawiązując z nią łączność radiową. O 19:54 wykonano lądowanie na platformie i po podjęciu chorego na pokład śmigłowca, cztery minuty później, załoga podjęła powrót do macierzystego lotniska. Lądowanie na lotnisku Oksywie nastąpiło o godzinie 20:37, a poszkodowany został natychmiast przekazany obsadzie karetki pogotowia – czytamy w komunikacie BLWM.
Kolejny raz śmigłowiec wyruszył w akcję ratującą życie w poniedziałek o 3:18 nad ranem. Anakonda udała się na pozostający ok. 34 mile morskie na północ od Łeby prom Stana Spirit, na którym jeden z pasażerów doznał urazu głowy.
– Śmigłowiec W-3WARM, dowodzony przez kmdr por. pil. Waldemara Orlińskiego, wystartował z lotniska Oksywie o godz. 3:46 i skierował się w kierunku promu, nawiązując łączność ze służbami koordynującymi akcję ratowniczą oraz jego załogą. Po wejściu w rejon akcji dokonano zawisu, opuszczając na jego pokład ratownika. O godz. 4:26 poszkodowany z stanie stabilnym został podjęty na pokład śmigłowca za pomocą noszy. Rejon akcji śmigłowiec opuścił o godz. 4.31, kierując się do lotniska macierzystego – podaje Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej.
Śmigłowiec wylądował w Gdyni-Babich Dołach o godzinie 4.55. Wówczas poszkodowany trafił pod opiekę lekarzy.
Przypomnijmy, że to już 640. i 641. akcja poszukiwawczo-ratownicza lotników morskich, tylko w tym roku druga i trzecia akcja niosąca tego typu pomoc. Od momentu powstania Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej lotnicy pomogli łącznie 340 osobom. BLMW utrzymuje ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza w obszarze obejmującym ponad 30 tysięcy kilometrów kwadratowych powierzchni morza.
Czytaj również:
Kalendarium
pokaż więcejNasze kamery
Fotogalerie
Informacje z dróg
pokaż więcej22.02.2019
16:27
Duże utrudnienia pojawiły się na Obwodnicy Trójmiasta. W wyniku kolizji na wysokości Owczarni nieprzejezdny jest jeden z pasów ruchu w stronę Gdyni, ale tak naprawdę ekspresówka korkuje się na obu jezdniach, i to już od Osowej. Utrudnienia występują też na odcinku od zjazdu z autostrady do Straszyna. Zagęścił się ruch na krajowej szóstce między Bolszewem a Gościcinem. To samo dotyczy dojazdu do świateł w Luzinie, na pasie w stronę Wejherowa. Jeśli chodzi o samo Wejherowo, to większego ruchu można się spodziewać na Świętego Jana, Rzeźnickiej i 12 Marca, od Myśliwskiej do krajówki. Podobnie jest na zjeździe z Przemysłowej i na Chopina. Zwalniamy też przy dojeździe do miasta od strony Pieleszewa. W Redzie utrzymuje się spore poruszenie na Puckiej, od Kazimierskiej do przejazdu kolejowego. Ciasno może być też na Morskiej, Obwodowej i Łąkowej. W Rumi natomiast z utrudnieniami trzeba się liczyć na Sobieskiego w Janowie, a także na Dąbrowskiego i Dębogórskiej. W Gdyni nadal utrzymują się utrudnienia na Estakadzie Kwiatkowskiego przy dojeździe do Obłuża. Na szybką jazdę nie ma też szans na Hutniczej w stronę Rumi oraz na Morskiej na Grabówku. Dla odmiany, całkiem spokojnie jest w powiecie puckim, gdzie tylko miejscowo ruch można zwalniać. Tak jest m.in. przy dojeździe do Kosakowa od strony Pogórza. Spowolnienia są też możliwe w okolicach Połchowa, Mrzezina i Żelistrzewa. Nad samym morzem, na wojewódzkiej 215-stce, wolniej pojedziemy w pobliżu Rozewia i Jastrzębiej Góry.
15:27
Coraz więcej aut można napotkać na ulicy Puckiej w Redzie, od skrzyżowania z Gdańską do alei Lipowej. Poza tym większego ruchu można się spodziewać na Gniewowskiej. W Rumi natomiast całkiem solidnie korkuje się już Sobieskiego, od Janowa do centrum. Szans na płynną jazdę nie ma też na końcowym odcinku Dąbrowskiego, przy dojeździe do Starowiejskiej. Popołudniowego szczytu komunikacyjnego nie sposób przeoczyć na północy Gdyni. Dojazd do Obłuża Estakadą Kwiatkowskiego korkuje się już od terminalu kontenerowego. Tłoczno jest także na Hutniczej, od estakady do Meksyku. Morska w stronę Rumi przytyka się od zjazdu z obwodnicy do Cisowej. Na razie nie ma za to poważniejszych utrudnień na samej ekspresówce. Gorzej jest z dojazdami do tej trasy. W korku można utknąć na Małokackiej w Gdyni czy na Spacerowej w Gdańsku. Na razie nie ma jeszcze korków na krajowej szóstce z Wejherowa do Lęborka. Wzmożony ruch można już jednak zauważyć w Gościcinie, Kębłowie i Strzebielinie. A jeśli chodzi o samo Wejherowo, przejazd tranzytem przez miasto odbywa się całkiem płynnie. Ruch zwalnia na bocznych ulicach – na Przemysłowej, 12 Marca, Rybackiej i Chopina. W powiecie puckim z koniecznością redukcji prędkości trzeba się liczyć na wojewódzkiej 218-stce, w okolicach Jeziora Dobre. Podobnie jest na trasie ze Starzyna do Łebcza. Nad samym morzem spowolnienie jest prawdopodobne między Jastrzębią Górą a Chłapowem. Wolniej dotrzemy też do Władysławowa od strony Swarzewa.
12:56
Na ulicy Kamiennej w Rumi dachowało auto, najprawdopodobniej jedna osoba została poszkodowana.
08:39
W Rumi na DK6 jest lepiej niż godzinę temu - odpuścił zator na wysokości Sabata. Należy uważać także na trasie z Łężyc do Rumi – tutaj również może być ślisko. W Gdyni na Morskiej przed Estakadą zderzyły się dwa auta – są niewielkie utrudnienia.
08:38
Ślisko jest na trasie z Luzina przez Robakowo i Gowino do Wejherowa – prosimy uważać na drodze na tej trasie. Podobnie jak na drodze z Krokowej do Wejherowa czy z Władysławowa do Redy.
Prognoza pogody
