12.02.2019 13:03 0 Kwt/BLMW

Anakonda w akcji, dwie osoby potrzebowały pomocy lekarzy

Zdjęcie ilustracyjne/źródło: BLMW

W ciągu kilku ostatnich dni dwie osoby przebywające na Bałtyku potrzebowały pilnej pomocy medycznej. Na pomoc chorym wyruszyły załogi SAR morskich Anakond. W sobotę (9 lutego) ewakuowano chorego pracownika platformy wiertniczej, w poniedziałek (11 lutego) pomocy medycznej potrzebował pasażer promu Stena Spirit.

Pierwszy sygnał o konieczności użycia śmigłowca ratowniczego trafił do załogi W-3WARM Anakonda w Gdyni-Babich Dołach w sobotę o godzinie 19:07. Pomocy medycznej potrzebował pracownik platformy wydobywczej, która mieści się na Bałtyku, ok. 100 km na północ od Gdyni.

Anakonda, dowodzona przez kmdr ppor. pil. Adama Sołopę, wykonała start o godzinie 19:22 i skierowała się w kierunku platformy, nawiązując z nią łączność radiową. O 19:54 wykonano lądowanie na platformie i po podjęciu chorego na pokład śmigłowca, cztery minuty później, załoga podjęła powrót do macierzystego lotniska. Lądowanie na lotnisku Oksywie nastąpiło o godzinie 20:37, a poszkodowany został natychmiast przekazany obsadzie karetki pogotowia – czytamy w komunikacie BLWM.

Kolejny raz śmigłowiec wyruszył w akcję ratującą życie w poniedziałek o 3:18 nad ranem. Anakonda udała się na pozostający ok. 34 mile morskie na północ od Łeby prom Stana Spirit, na którym jeden z pasażerów doznał urazu głowy.

Śmigłowiec W-3WARM, dowodzony przez kmdr por. pil. Waldemara Orlińskiego, wystartował z lotniska Oksywie o godz. 3:46 i skierował się w kierunku promu, nawiązując łączność ze służbami koordynującymi akcję ratowniczą oraz jego załogą. Po wejściu w rejon akcji dokonano zawisu, opuszczając na jego pokład ratownika. O godz. 4:26 poszkodowany z stanie stabilnym został podjęty na pokład śmigłowca za pomocą noszy. Rejon akcji śmigłowiec opuścił o godz. 4.31, kierując się do lotniska macierzystego – podaje Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej.

Śmigłowiec wylądował w Gdyni-Babich Dołach o godzinie 4.55. Wówczas poszkodowany trafił pod opiekę lekarzy.

Przypomnijmy, że to już 640. i 641. akcja poszukiwawczo-ratownicza lotników morskich, tylko w tym roku druga i trzecia akcja niosąca tego typu pomoc. Od momentu powstania Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej lotnicy pomogli łącznie 340 osobom. BLMW utrzymuje ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza w obszarze obejmującym ponad 30 tysięcy kilometrów kwadratowych powierzchni morza.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24