31.01.2019 08:32 0 Kwt/UCK

'Sztywne serce' niestraszne lekarzom z Gdańska. Pionierska operacja zakończyła się sukcesem

zdjęcie ilustracyjne/pixabay.com

Zespół Kliniki Kardiologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych Serca z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku wykonał – jako pierwszy w Polsce i jeden z nielicznych na świecie – zabieg wszczepienia przedsionkowego regulatora przepływów serca 11-letniej pacjentce. Dziewczynkę do zabiegu zakwalifikowała międzynarodowa grupa ekspertów.

Jedenastoletnia Martyna cierpi na kardiomiopatię restrykcyjną – chorobę nazywaną często „zespołem sztywnego serca”. Na czym polega to schorzenie?

Mięsień sercowy nie funkcjonuje prawidłowo. Upośledzona funkcja rozkurczu tego narządu doprowadza do zastojów krwi w organizmie i skrajnej niewydolności wielu organów. Rokowania nie są optymistyczne. W przebiegu choroby u dziewczynki doszło do wzrostu ciśnienia w lewym przedsionku i rozwoju wtórnego nadciśnienia płucnego, które stało się jednocześnie przeciwwskazaniem do przeszczepu serca - w większości tego typu przypadków jedynej szansy na przedłużenie życia – informuje Uniwersyteckie Centrum Kliniczne.

Zabieg implantacji przedsionkowego regulatora przepływów odbył się 2 stycznia i polegał na nakłuciu przegrody międzyprzedsionkowej serca i wytworzeniu komunikacji między przedsionkami. Chcąc utrzymać między nimi stały przepływ krwi, założono implant zbudowany z dwóch nitinolowych dysków. Dzięki zabiegowi udało się obniżyć ciśnienie w lewym przedsionku, co pozwoliło złagodzić objawy choroby.

Przed operacją pacjentka nie była w stanie przejść samodzielnie kilku kroków. Nerki i wątroba były w skrajnie złym stanie. Aktualnie Martyna porusza się samodzielnie, a parametry narządów wewnętrznych wracają do normy. Również czynność mechaniczna serca uległa poprawie – mówi dr hab. n. med. Joanna Kwiatkowska, ordynator Kliniki Kardiologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych Serca. – Wskazanie, z jakiego wykonano obecny zabieg, czyli obniżenie ciśnienia w lewym przedsionku, jest szansą na leczenie pacjentów z upośledzoną funkcją rozkurczową lewej komory w przebiegu różnych chorób. W przyszłości może on być metodą łagodzenia objawów niewydolności krążenia, do której dochodzi w tym mechanizmie.

Zabieg przeprowadził zespół Kliniki Kardiologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych Serca. Po operacji pacjentkę planowo przewieziono na oddział Intensywnej Terapii Dziecięcej Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii UCK.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...