28.01.2019 12:05 16 PM/Magda Hertha

Poznali dorosłe życie i zrozumieli, skąd się biorą pieniądze

Fot. Damian Klechowicz/TTM

Zakończył się projekt realizowany w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej pt. „Małe miasto”. Uczniowie wejherowskich szkół uczyli się pracować, zarabiać, oszczędzać i wydawać pieniądze – a to wszystko poprzez zabawę.

Uczniowie w wieku od 8 do 12 lat mieli możliwość uczestniczenia przez pięć dni w warsztatach edukacyjnych, podczas których uzyskali fachową wiedzę na temat obrotu i wartości pieniądza.

Fryzjer, cukiernik, strażnik miejski, policjant czy strażak. Przedstawiciele instytucji i przedsiębiorstw w praktyczny sposób pokazywali najmłodszym, jak wygląda wykonywanie poszczególnych zawodów. Dzieci spędziły godzinę przy każdym stanowisku. Pracodawca pokazywał, z czym związana jest jego profesja.

Zaprosiliśmy do udziału około 24 przedsiębiorców w różnych dziedzinach. Były to zawody gastronomiczne, do tego służby i inspekcje, a także przedstawiciele prywatnej branży – mówi Michał Schröder z fundacji „Dom mojego Brata”.

Za wykonaną pracę uczniowie otrzymywali wynagrodzenie wypłacane w Walucie Małego Miasta. Swoją wypłatę mogli pomnożyć na lokacie w banku.

Rozmowa o ekonomii w V i VI klasie nie jest prosta. To raczej młodzież, która idzie do mamy czy do taty i mówi: "Daj na ciacho, daj na zabawkę". A tutaj się okazuje, że przez tydzień mieli zrozumieć, iż są różne zawody. Że można w ramach tych zawodów pracować, że są podatki, które trzeba odprowadzać, że można samemu zarobić, ale i też można z pieniędzy wprowadzonych jako podatki coś zakupić – mówi Krzysztof Hildebrandt, prezydent Wejherowa.

I choć obowiązek odprowadzenia podatków dzieci dziwił najbardziej, to jego efektem jest przyjęta Ustawą Rady Małego Miasta realizacja urządzenia na jednym z placu zabaw w Wejherowie.

Pięć dni symulacji dorosłego życia to nie tylko pożytek edukacyjny. Dzięki nabytej wiedzy o tym, że oszczędzanie się opłaca, uczniowie na zakończenie projektu mogli zrobić zakupy w Sklepie Marzeń.

W projekcie brało udział 129 dzieci z pięciu szkół podstawowych z Wejherowa.

Zdjęcia z przebiegu wydarzenia znajdują się tutaj.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24