31.12.2018 12:05 0 Tomasz Smuga

Najważniejsze wydarzenia sportowe w 2018 roku

mat.pras.

Przygotowania do rosyjskiego mundialu na Półwyspie Helskim piłkarzy reprezentacji Polski to jedno z najciekawszych wydarzeń w 2018 roku jakie miały miejsce na ziemiach wejherowskich i puckich. Kadra biało-czerwonych swoją formę na mistrzostwa świata szlifowała w Juracie oraz Jastarni.

To jest taki okres, żeby nie trenować na spięciu, ale żeby było trochę luzu. I po to właśnie było to zgrupowanie – mówił w maju obrońca reprezentacji Michał Pazdan.

mat.pras.

Być może tego luzu było za dużo, bo jak wiemy, dla biało-czerwonych był to nieudany mundial. Polska zajęła ostatnie miejsce w grupie. Chociaż piłkarscy fani nie mieli powodów do radości z gry naszej kadry, to wejherowscy fani futbolu mogli odetchnąć z ulgą. Drugoligowy Gryf po fatalnej rundzie jesiennej na wiosnę był już postrachem rywali i zasłużenie wywalczył utrzymanie.

Jeżeli byłaby to tylko druga runda, to walczylibyśmy o mistrzostwo, a nie o utrzymanie – mówił Zbigniew Szymkowicz, trener Gryfa.

mat.pras.

2018 rok to także ważne wydarzenie dla rozwijającej się piłki nożnej na wsiach. Bo co takiego łączy Łukasza Piszczka, Jakuba Wawrzyniaka, czy Kamila Glika? Wszyscy swoje sportowe kariery zaczynali w ludowych klubach sportowych. Pomorski zarząd LZS postanowił do życia powołać kadrę naszego województwa.

Do reprezentacji Pomorza działającej przy PZPN łapią się tylko zawodniczy trójmiejskich klubów. A patrząc na to, gdzie byli w wieku 16 lat obecni reprezentanci Polski, zobaczymy, że wywodzili się z małych klubów. Wychodząc naprzeciw tej idei, marzy nam się aby stworzyć taką reprezentację Pomorza LZS – mówił Piotr Klecha, przewodniczący Pomorskiego LZS.

mat.pras.

Ale 2018 rok nie tylko upłynął nam pod znakiem piłki nożnej. Ogromnym sukcesem dla kickboxerki z gminy Luzino zakończyły się włoskie mistrzostwa świata federacji WAKO. Paulina Stenka w gronie juniorów w wadzie do 70 kg w formule kick-light wywalczyła złoty medal. To niejedyne trofeum jakie w tym roku zdobyła Stenka na międzynarodowych matach. W austriackim Innsbrucku kickboxerka sięgnęła po Puchar Świata. W sportach walki warto też wspomnieć o Rumi, która po raz dziewiąty była stolicą nie tylko polskiego, ale i światowego karate olimpijskiego WKF. W marcu w hali MOSiR zawodnicy walczyli o medale podczas międzynarodowego turnieju Pomerania Cup.

Od 2010 roku mamy imprezę na bardzo wysokim poziomie. Przyjeżdżają do nas ekipy z zagranicy. Są tutaj medaliści mistrzostw Europy i świata – mówił Andrzej Kostun, prezes KS „Sakura” Rumia.

mat.pras.

Z lądu przenieśmy się na chwilę nad wodę. Puck we wrześniu był gospodarzem Pierwszych Mistrzostw Świata Głuchych w żeglarstwie. Zawodnicy rywalizowali na trzyosobowych jachtach klasy Puck. Na starcie stanęło pięćdziesięcioro sześcioro żeglarzy z 11 państw z 3 kontynentów. W ciągu ośmiu dni organizatorom udało się przeprowadzić aż trzynaście wyścigów. Pięć z nich wygrała polska załoga. W pozostałych wyścigach nasi reprezentanci zajmowali także miejsca w czołówce i zdobyli historyczne złote medale mistrzostw świata. Gospodarzem wprawdzie już nie wodnej, a lądowej, ale też ważnej imprezy była również Rumia. W hali MOSiR odbyły się Mistrzostwa Polski Kadetek w siatkówkę. W gronie najlepszych zespołów znalazły się też „Apeeski”, które ostatecznie turniej zakończyły na siódmym miejscu. Złote medale zdobyły zawodniczki Legionowa.

Takiego samego koloru medale zawisły na szyjach rugbistów rumskiej Arki. W tym roku zawodnicy z Małego Trójmiasta Kaszubskiego wywalczyli mistrzostwo Polski I ligi.

Myślę, że zrealizowaliśmy cel, jaki stawialiśmy przed sobą przed sezonem. Może na początku nie wszystko szło po naszej myśli, ale z każdym kolejnym meczem rzeczy zaczęły składać się w całość – podsumował sezon Krzysztof Bogdanis, zawodnik Arki Rumia.

mat.pras.

Na koniec sportowego podsumowania mijającego 2018 roku warto też wspomnieć o Tytanach Wejherowo. Wprawdzie sezon szczypiorniaka jest dopiero na półmetku, ale dla drugoligowych Tytanów przynajmniej, jak na razie, pierwsza część sezonu jest niezwykle udana. Żółto-czerwoni zaliczyli najlepszy start w historii klubu. Podopieczni trenera Piotra Rembowicza, są aktualnie wiceliderem tabeli, ale to nie ostatnie słowo Tytanów. Z pewnością na boiskach piłki ręcznej w przyszłym roku czekają nas wielkie emocje.

mat.pras.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24