21.11.2018 09:07 28 mike

'Wolę Wejherowo' i Koalicja Obywatelska zwarły szeregi w radzie miasta

Fot. Marek Trybański/TTM

Za nami I sesja Rady Miasta Wejherowa VIII kadencji, która odbyła się w ubiegły wtorek (20 listopada). Na mocy osiągniętego porozumienia, Ruch Społeczny „Wolę Wejherowo” oraz Koalicja Obywatelska przegłosowali wybór swoich kandydatów na przedstawicieli przewodniczącego i wiceprzewodniczącego rady.

Tuż przed I sesją Rady Miasta Wejherowa porozumienie podpisali Ruch Społeczny „Wolę Wejherowo” i Koalicja Obywatelska. Po wyborach samorządowych okazało się, że żadna z frakcji nie ma samodzielnej większości w radzie. W rezultacie oznaczało to, że samorządowcy musieli wypracować płaszczyznę porozumienia.

Fot. Marek Trybański/TTM

Fot. Marek Trybański/TTM

Fot. Marek Trybański/TTM

Fot. Marek Trybański/TTM

Usiedliśmy do stołu i osiągnęliśmy porozumienie, które jest kontynuacją współpracy z poprzedniej kadencji, ale jest ona wprowadzana na wyższy poziom – mówi Wojciech Kozłowski z Ruchu Społecznego „Wolę Wejherowo”.

Te rzeczy, które mogą nas różnić, można omawiać na komisjach, na zespołach roboczych. Można wypracowywać kompromisy, natomiast kluczem jest szybki rozwój Wejherowa. Ważne, by mieszkańcy, którzy nas wskazali, byli usatysfakcjonowani z naszej pracy. Na pewno jest to nowa jakość i wartość w wejherowskim samorządzie – dodaje Jacek Gafka z Koalicji Obywatelskiej.

Jak deklarują sami samorządowcy, odrębność została zachowana, jednak celem, który ma łączyć, jest wspólna, pozytywna praca na rzecz Wejherowa. To nie wszystkie zmiany, do których doszło we wtorek. Szefowie klubów koalicyjnych objęli bowiem nowe stanowiska w Radzie Miasta Wejherowa. Przewodniczącym rady w kadencji 2018–2023 został Jacek Gafka. Za wyborem głosowało 15 radnych, przeciw – pięciu, a jeden radny wstrzymał się od głosu.

Ta nowa funkcja jest przede wszystkim efektem współpracy, która została nawiązana na czas bieżącej kadencji. Myślę, że ten dialog i otwartość będą słowami-kluczami w mojej pracy z radnymi miasta Wejherowa – podkreślił nowo wybrany przewodniczący.

Zastępcą Jacka Gafki został Wojciech Kozłowski przy 15 głosach poparcia i sześciu sprzeciwu. I jest to jedyny wiceprzewodniczący Rady Miasta Wejherowa. Marcin Drewa, który pełnił tę funkcję w minionej kadencji, w dwukrotnym głosowaniu nie otrzymał bezwzględnej większości głosów poparcia. Ostatecznie poparło go dziewięciu radnych. Tylu samo zgłosiło sprzeciw, a trzech wstrzymało się od głosu. To oznacza, że przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości zarówno w Radzie Miasta Wejherowa, jak i Radzie Powiatu Wejherowskiego przeszli do opozycji.

Fot. Marek Trybański/TTM

Fot. Marek Trybański/TTM

W Radzie Miasta Wejherowa będzie funkcjonowało dziewięć komisji:

– Komisja Sportu i Rekreacji;

– Komisja Budżetu i Finansów;

– Komisja Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej;

– Komisja Rewizyjna;

– Komisja Bezpieczeństwa i Samorządów;

– Komisja Oświaty, Kultury i Dziedzictwa Narodowego;

– Komisja Gospodarki Obrotu Nieruchomościami i Mieszkalnictwa;

– Komisja Spraw Komunalnych;

– Komisja Skarg, Wniosków i Petycji.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24