29.09.2018 06:33 1 Kwt/KMP Gdańsk

Mieszkańcy Gdańska i Rumi podejrzani o dewastację cmentarza żołnierzy radzieckich

zdjęcie ilustracyjne/ strazmiejska.gda.pl/archiwum

Gdańscy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzewanych o znieważenie miejsca pochówku żołnierzy radzieckich przy ul. Giełguda w Gdańsku. Do zdarzenia doszło 8 sierpnia tego roku. Mieszkańcy Gdańska oraz Rumi zostali osadzeni w policyjnym areszcie. Cały czas trwają poszukiwania trzeciego mężczyzny, który brał udział w tym przestępstwie.

Zebrany w tej sprawie materiał dowodowy trafił do Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz. 43-letni mieszkaniec Gdańska usłyszał już zarzut znieważenia cmentarza żołnierzy radzieckich z pobudek chuligańskich, drugi mężczyzna został przesłuchany w charakterze świadka.

Sprawcy zdewastowali, połamali i powyginali metalowe gwiazdy, które znajdowały się na nagrobkach. Funkcjonariusze z grupy dochodzeniowo śledczej oraz policyjny technik wykonali oględziny zniszczonych nagrobków i zabezpieczyli ślady kryminalistyczne, które następnie zostały przekazane do dalszych badań. Funkcjonariusze przyjęli zawiadomienie w tej sprawie od zarządcy cmentarza, które dotyczyło uszkodzenia ponad 20 gwiazd będących elementami nagrobków – informuje KMP Gdańsk.

Funkcjonariusze zabezpieczyli między innymi zapisy z kamer monitoringu.

Do zatrzymania pierwszego z mężczyzn doszło w środę po południu na terenie Rumi. Mężczyzna został doprowadzony do pomieszczenia dla osób zatrzymanych, a następnie przesłuchany w charakterze świadka przestępstwa. Drugi mężczyzna, 43-letni mieszkaniec Gdańska, został zatrzymany w jednym z mieszkań na terenie miasta. Mężczyzna miał przy sobie kilka gramów najprawdopodobniej środków odurzających, które policjanci zabezpieczyli do badań toksykologicznych – czytamy dalej.

43-latek został doprowadzony do prokuratury, gdzie usłyszał zarzuty. Grozi mu od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Prokurator zastosował wobec mężczyzny policyjny dozór.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24