01.10.2018 16:03 2 Kwt/UM Gdynia

Pierwsze stacje postojowe Roweru Metropolitalnego już w Gdyni

Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay.com

W Gdyni pojawiły się pierwsze stacje postojowe Roweru Metropolitalnego MEVO. Budowa systemu jest sukcesem współpracy metropolitalnej. Najnowocześniejszy system rowerów miejskich w Polsce, będzie funkcjonował łącznie w 14 gminach, w tym także w Gdańsku, Sopocie, Pucku, Redzie, Władysławowie i Rumi. W sumie w całej aglomeracji będzie 660 miejsc postojowych, w tym w Gdyni 146.

Na terenie miasta zaczęły pojawiać się komplety stojaków rowerowych, w kształcie trapezu. Docelowo w Gdyni powstanie 146 stacji z łączną liczbą 1152 stojaków. Wygląd stojaków rowerowych będzie identyczny we wszystkich 14 gminach biorących udział w projekcie.

Rower MEVO to rower bezstacyjny, czyli nie wymagający dokowania w stacji. Dedykowane parkingi mają za zadanie zachęcać do odstawiania w tych właśnie miejscach, aby zapewnić równomierne rozłożenie całej floty na terenie miasta. Oczywiście rower będzie można zostawić w dowolnym publicznym miejscu, jednak będzie się to wiązało z niewielką opłatą. Wszystkie rowery będą wyposażone w GPS, co pozwoli na łatwą lokalizację jednośladu za pomocą aplikacji na smartfonie – mówi Jakub Furkal, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. komunikacji rowerowej.

Mevo będzie oparte o rowery czwartej generacji wyposażone w moduły GPS i GSM. Wykonawca zadeklarował dostarczenie 4080 rowerów, wszystkie z napędem wspomaganym elektrycznie, z czego na Gdynię przypadnie 1137 sztuk.

Realizacja projektu ma przyczynić się do zwiększenia mobilności podróżnych i stworzenia atrakcyjnej alternatywy wobec środków komunikacji samochodowej. Głównym celem Roweru Metropolitalnego będzie zwiększenie dostępności węzłów integracyjnych, umożliwiając szybszą i bardziej komfortową przesiadkę na inny środek transportu zbiorowego (np. pociąg, autobus, trolejbus czy tramwaj) - czytamy na stronie UM Gdynia.

Całość sytemu roweru publicznego MEVO uruchomiona zostanie do 1 marca 2019 r. Wypożyczenie roweru odbywać się będzie za pomocą aplikacji mobilnej w smartfonie, poprzez moduł NFC, skanowanie kodu QR lub przy pomocy karty zbliżeniowej.

W systemie abonamentowym opłata miesięczna nie będzie mogła przekroczyć kwoty 10 zł. W cenie użytkownik otrzyma każdego dnia aż 90 minut na przejazdy. Po przekroczeniu limitu czasowego rowerzysta będzie ponosił opłatę w wysokości 5 gr za minutę. Koszt abonamentu rocznego to nie więcej niż 100 zł, przy zastosowaniu tych samych zasad czasowych, jak w opłacie miesięcznej.

Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

fot. Jakub Furkal/gdynia.pl


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24