07.09.2018 13:20 0 Kwt/pomorskie.eu

Ruszają testy elektronicznego biletu dla całego województwa

Zdjęcie ilustracyjne/archiwum

W Trójmieście, Słupsku i Stargardzie Gdańskim testerzy sprawdzą, w jaki sposób działają kasowniki, karty i aplikacje dla pasażerów podróżujących pojazdami komunikacji miejskiej. Testy dotyczyć będą także podróży promem do Karlskrony i regionu Blekinge. Prace nad uruchomieniem tak zwanego wspólnego biletu trwały kilkanaście lat. Testy systemu rozpoczną się jeszcze we wrześniu.

Za prace związane ze wspólnym systemem poboru opłat odpowiada spółka Innobaltica. Umowa pomiędzy spółką a przedstawicielami lokalnych samorządów i organizatorami transportu zbiorowego podpisano w trakcie seminarium poświęconego wzorcom dla współczesnego transportu publicznego.

Na ten dzień czekaliśmy długo. Podpisana dziś umowa oznacza, że wkraczamy w zupełnie nowy etap – powiedział Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Nie działamy w próżni. Transport należy integrować, nie tylko na poziomie województwa, ale musimy działać szerzej w przestrzeni międzynarodowej. System, który wraz z partnerami z basenu Morza Bałtyckiego wprowadzamy, będzie jednym z najnowocześniejszych w Europie.

Testy prowadzone przez pracowników spółki Innobaltica mają przyzwyczaić podróżnych do nowej technologii. Pomogą także ustalić, czy dane są bezpieczne oraz czy system łączności działa bez przeszkód. Testy potrwają około roku.

To przełomowy moment. Będziemy sprawdzać, jak system będzie się zachowywać w praktyce – powiedział Krzysztof Rudziński, prezes zarządu spółki Innobaltica.

Wszystkie pojazdy komunikacji publicznej oraz przystanki kolejowe pomiędzy Gdańskiem a Kartuzami zostaną oznakowane kodami QR. Testy będą prowadzić specjalnie przeszkolone osoby, podzielone na trzy grupy. Pierwsza grupa testerów zrealizuje realizacji konkretne scenariusze podróży, np. z przesiadkami pomiędzy konkretnymi pojazdami czy na konkretnej trasie. Druga grupa testerów sprawdzi, jak system zachowa się przy zwykłych codziennych przejazdach. Zadaniem ostatniej grupy będzie sprawdzenie, jak system się zachowa przy podróżach międzynarodowych z Polski do Szwecji.

Obecnie na Pomorzu działa ponad 100 przewoźników, a każdy z nich ma swój własny system taryfowy. Do tego obowiązuje 96 różnych ulg ustawowych i handlowych. Początkowo wspólny bilet nie doprowadzi do ujednolicenia taryf. Ma jednak pomóc w wyborze najbardziej optymalnego połączenia.

Fot. Aleksander Olszak/pomorskie.eu


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24