31.07.2018 15:20 3 mike/Pomorskie.eu

Ruszy dodatkowa rekrutacja na etnofilologię kaszubską

Fot. archiwum

Tylko 10 osób zadeklarowało chęć studiowania entofilologii kaszubskiej na Uniwersytecie Gdańskim. To nawet nie połowa koniecznego stanu osobowego, który pozwalałby na utrzymanie tego kierunku. Dlatego uczelnia zapowiedziała, że we wrześniu odbędzie się dodatkowy nabór.

Etnofilologię kaszubską można studiować jedynie na Uniwersytecie Gdańskim. Niestety, unikalny kierunek nie cieszy się szczególną popularnością wśród przyszłych żaków. Praktycznie od początku jego istnienia, czyli od 2013 roku, pojawiają się problemy ze skompletowaniem składu osobowego studentów. Już w ubiegłym roku, wobec niewielkiego zainteresowania, etnofilologii kaszubskiej groziło zawieszenie, a docelowo – nawet likwidacja. Ostatecznie kierunek udało się utrzymać w roku akademickim 2017/2018, o czym informowaliśmy tutaj.

Dotąd etnofilologię ukończyło zaledwie 11 osób. Czy dołączą do nich kolejne, z tegorocznego naboru? To się dopiero okaże. We wrześniu ruszy dodatkowa rekrutacja, a jeśli chęć studiowania wyrazi co najmniej 25 osób, kierunek zostanie otwarty. Szczegółowe zasady rekrutacji można znaleźć na stronie internetowej Uniwersytetu Gdańskiego.

Etnofilologia zakłada naukę języka kaszubskiego od podstaw i przygotowanie zawodowe do jego nauczania w szkołach. Ale to nie wszystko.

Od tego roku wprowadzono zmianę w systemie studiów – studenci, którzy ukończą ten kierunek, będą mogli nauczać również języka polskiego. Drugim modułem do wyboru będzie możliwość studiowania bez specjalizacji. Student, wybierając ten model kształcenia, będzie mógł dostosować program zajęć do swoich potrzeb – informuje Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

Warto podkreślić, że aby zacząć akademicką przygodę z kaszubszczyzną, nie trzeba… znać języka kaszubskiego. Oferta rekrutacyjna niekoniecznie musi być więc skierowana wyłącznie do mieszkańców Pomorza. Studenci będą mogli poznać język kaszubski podczas 800 godzin praktycznej nauki i w terenie. Co dwa tygodnie będą się odbywać wyjazdy studyjne, które przybliżą studentom kulturę kaszubską, a także instytucje, gdzie w przyszłości będą mogli podjąć pracę.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...