27.07.2018 15:20 3 Natalia/ Info Meteo Elbląg

Na kolejną taką noc trzeba będzie poczekać 17 lat

Źródło: meteoelblag.pl

Dzisiejszej nocy (27 lipca) na niebie będziemy mogli obserwować wyjątkowe zjawisko. Księżyc wejdzie w najdłuższą w całym XXI wieku fazę zaćmienia.

Już po godzinie 20:24 obserwować będziemy mogli wschodzącego Księżyca. Ma się on powoli zanurzać on w cieniu Ziemi, a więc na pierwsze ujęcia nie trzeba będzie długo czekać. Częściowe zaćmienie Księżyca potrwa do godziny 21:30, wówczas Księżyc zacznie wchodzić w fazę całkowitą. Maksymalnego pokrycia spodziewamy się około godziny 22:22, a końca – o 23:14. Po tej godzinie ponownie będzie można ujrzeć fazę częściową, tym razem odkrywającej się tarczy Srebrnego Globu do godziny 00:20.

Źródło: meteoelblag.pl

W trakcie zaćmienia nie można zapomnieć o opozycji Marsa. Planeta ta znajdzie się najbliżej Ziemi od 2003 roku. Na następne takie zbliżenie trzeba będzie zaczekać do 2035 roku.

Nie dość, że opozycja, to jeszcze koniunkcja, warto zatem za jednym zamachem wykonać zdjęcia zaćmionego księżyca w towarzystwie czerwonej planety. Sam Księżyc również przybierze barwę czerwoną, co może szczególnie zachwycić.

Jeśli uda się Was wykonać fotografie tego niezwykłego zjawiska, mamy nadzieję, prześlecie je na naszą skrzynkę mailową ([email protected]).


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...