23.07.2018 11:30 44 mike

Andrzej Rzepliński: „Musimy wrócić na tory, z których sami się zdjęliśmy”

Fot. TTM

W piątek (20 lipca) gościem Radia Norda FM i Twojej Telewizji Morskiej był prof. Andrzej Rzepliński, były prezes Trybunału Konstytucyjnego, sędzia w stanie spoczynku. Nie zabrakło pytań o współczesne sprawy Polski i odniesień do najnowszej historii naszego kraju.

Wizyta prof. Andrzeja Rzeplińskiego w Wejherowie była związana z udziałem w IV Panelu Dyskusyjnym „Po co nam demokracja?”, który zorganizowano w ubiegły piątek, w Wejherowskim Centrum Kultury o godzinie 18:00. To wydarzenie zapowiadaliśmy w tym miejscu. Wcześniej były prezes Trybunału Konstytucyjnego był gościem Radia Norda FM i Twojej Telewizji Morskiej.

Profesor Rzepliński, zapytany o zmiany, które zaszły w polskim sądownictwie od 2015 roku, powiedział wprost, że były one „wbudowane w logikę, reżimu, który był wprowadzany czy jest domykany”.

Idea tego reżimu politycznego zamyka się w słowach „centralny ośrodek dyspozycji politycznej”. To nie jest pomysł tych kilkunastu osób, które rządzą Polską obecnie. To była idea wroga demokracji – mówił prof. Rzepliński, wskazując że taki sposób rozumowania był również praktykowany w czasach PRL-u. – Były wówczas atrapy, takie jak dzisiaj: atrapa sądu, atrapa parlamentu, atrapy organizacji pozarządowych… – wyliczał.

W trakcie dyskusji poruszono m.in. temat korzyści wynikających z członkostwa w Unii Europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia rozwoju rolnictwa. Jednak wciąż powracał wątek praworządności, również w kontekście przynależności do wspólnoty europejskiej.

Cały czas czekamy, że Unia coś za nas załatwi. A tymczasem nie załatwi… Musimy pokojowo wrócić na tory, z których sami się zdjęliśmy. Nikt nas kijem nie odganiał od lokali wyborczych – zaznaczał prof. Rzepliński.

Na pytanie o małą aktywność społeczeństwa w wyborach, gość odpowiedział, że częściowo jest to „zasługa” minionego ustroju. To jednak nie wszystko.

Wybory pokazały, jakie jest przekonanie narodu. Frekwencja była bardzo mała. Niestety, Polacy nie traktują tego poważnie. Musimy to sobie uświadomić – podkreślał Andrzej Rzepliński. I zaznaczał, że w demokracji zwycięża się niekiedy nawet jednym głosem.

Odnosząc się do ogłoszonego referendum konstytucyjnego, którego rozpisanie w ubiegłym tygodniu ogłosił prezydent Andrzej Duda, były prezes Trybunału Konstytucyjnego stwierdził wprost, że jest to niepotrzebna inicjatywa.

Pełny zapis audycji z udziałem prof. Rzeplińskiego można odtworzyć pod tym linkiem.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24