20.07.2018 16:15 6 Natalia/PUW w Gdańsku

Od października bez mandatów za brak dokumentów

Zdjęcie ilustracyjne/Nadmorski24.pl

Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że od 1 października możemy podróżować samochodem bez dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia posiadania polisy OC.

Kierowcy z niecierpliwością czekali na tę wiadomość. Już oficjalnie od 1 października prowadzenie samochodu bez niektórych dokumentów nie będzie karane mandatem. Należy pamiętać, że do tego czasu podczas kontroli udostępnić należy zarówno dowód rejestracyjny, prawo jazdy, jak i polisę OC.

Marek Zagórski, minister cyfryzacji, podpisał komunikat, który zwolni kierowców z konieczności posiadania przy sobie dokumentów auta. Teraz zostanie on opublikowany i po trzech miesiącach, czyli właśnie od 1 października, zmiana wejdzie w życie.

Kierowcy nie będą musieli wozić wspomnianych dokumentów, bo dane pojazdu i informacje o zawartej polisie są gromadzone w CEPiK-u (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców). Uprawnione służby (np. policja, straż miejska czy Inspekcja Transportu Drogowego) podczas kontroli sprawdzą dane w jednej z baz CEPiK, a dokładniej – w Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego wiąże się również ze zmianą dotyczącą zatrzymywania i zwrotu tych dokumentów. Do tej pory dokument był zatrzymywany fizycznie. Od dnia 1 października 2018 roku, w przypadku gdy pojazd nie spełnia wymagań ochrony środowiska, zagraża bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego, uprawniony organ odnotuje zatrzymanie dokumentu w systemie informatycznym. Informacja o zatrzymaniu ma być przekazana do Centralnej Ewidencji Pojazdów, a kierujący otrzyma, jak dotychczas, pokwitowanie – informuje Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku.

Zwrot dokumentu będzie mógł odnotować zarówno organ (np. urząd miasta), który go wydał, jak i dowolna jednostka w ramach podmiotu, który go zatrzymał.


Najważniejsze pytania

Czy muszę wozić ze sobą prawo jazdy?

Prowadzący pojazd nadal musi mieć przy sobie prawo jazdy i dowód osobisty. Może również spotkać się z pytaniem, kto aktualnie przechowuje dowód rejestracyjny pojazdu (wystarczy wiedzieć, że dokument w tej chwili znajduje się np. w siedzibie firmy, w domu itp.).

Czy dowód rejestracyjny nie jest już potrzebny?

Dowód rejestracyjny nadal pozostaje obowiązującym dokumentem niezbędnym przy załatwianiu formalności m.in. w Stacjach Kontroli Pojazdów, przy sprzedaży auta lub wyjeździe zagranicznym.

Jakie dane w bazie danych może sprawdzić policjant podczas kontroli?

Organ kontroli ruchu drogowego (np. policja, Inspekcja Transportu Drogowego, straż miejska), może w Centralnej Ewidencji Pojazdów będącej częścią bazy CEPiK sprawdzić dane dotyczące pojazdu i wydanego dokumentu, w tym również polisy i badania technicznego.

Czego z bazy CEPiK może dowiedzieć się obywatel?

W bazie CEPiK można sprawdzić liczbę punktów karnych lub stan techniczny autobusu (np. przed wycieczką szkolną). Korzystając z usługi „Mój Pojazd”, można również sprawdzić wszystkie dane (np. historia pojazdu – można to zrobić online), jakie na temat naszych samochodów są w bazie CEPiK.

Mam samochód zarejestrowany poza granicami Polski. Czy muszę wozić ze sobą dowód rejestracyjny pojazdu i poświadczenie OC?

Jeśli prowadzisz pojazd, który został zarejestrowany poza Polską, to podczas kontroli musisz okazać dowód rejestracyjny i odpowiednie ubezpieczenie. Musisz więc wozić je ze sobą.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24