22.07.2018 17:00 0 Natalia/pomorskie.eu

Jarmark świętego Dominika coraz bliżej

Żródło: facebook.com/JarmarkswDominika

Już po raz 758. ulice Gdańska przyciągną przyjezdnych z całego świata. To wszystko za sprawą rozpoczynającego się za tydzień (28 lipca) Jarmarku Dominikańskiego.

Tradycja Jarmarku św. Dominika sięga 1260 roku, kiedy to papież Aleksander IV zezwolił gdańskim dominikanom na udzielanie odpustów w dniu święta ich założyciela. Jarmark odbywał się corocznie przez kilka następnych wieków, stając się ważnym świętem dla miasta. Dopiero II wojna światowa przerwała tę tradycję. Powrócono do niej w 1972 roku. Wówczas była to impreza przede wszystkim handlowa, umożliwiająca zakup deficytowych towarów. Dziś Jarmark św. Dominika jest jedną z największych atrakcji turystycznych sezonu letniego w Gdańsku – największą plenerową imprezą handlowo-kulturalną w Polsce i jedną z największych w Europie.

Jak co roku na odwiedzających czekać będą stoiska z ręcznie przygotowywanymi produktami. Wyjątkowa ceramika, personalizowana biżuteria i najwyższej jakości odzież to tylko część dóbr oferowanych przez dostawców. W drewnianych domkach zobaczyć będzie można produkty z przedmiotami rzemieślniczymi i artystycznymi. Znaleźć tam będzie można przedmioty wytworzone ręcznie, nierzadko w pojedynczych egzemplarzach, jak ozdoby projektowane na miejscu według pomysłu kupującego. Do tej pory dużą popularnością cieszyły się stoiska z antykami i winylami, których zabrane również w tym roku nie zabraknie.

Nowością będzie nowo powstająca karuzela, która swój pierwszy obrót wykona właśnie w dniu rozpoczęcia jarmarku. Karuzela Gdańska, która stanie na Targu Rybnym, jednocześnie przewozić będzie mogła 78 pasażerów. Mająca dwa poziomy, ponad 11 metrów wysokości i 12 metrów średnicy karuzela specjalnie dla Gdańska została wykonana w rodzinnej włoskiej manufakturze niedaleko Wenecji. Zdobią ją ręcznie malowane rzeźby koni i rydwanów. Wszystkie figury są ruchome: galopują, kołyszą się i obracają w rytm stylowej muzyki. Zwieńczenie karuzeli udekorowane będzie malowidłami przedstawiającymi najważniejsze elementy architektury i krajobrazu Gdańska, wykonane według projektów Przemysława Garczyńskiego z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Jarmark to również wielkie święto rozrywki. Organizatorzy zaplanowali liczne koncerty i występy artystów z najwyższej półki. Scena na Targu Węglowym rozbrzmiewać będzie we wszystkie weekendy jarmarku. Na koncercie otwarcia pojawią się Mery Spolsky oraz królowa elektropopu Natalia Nykiel. Zagrają też Pola Rise, duet The Dumplings, Bovska, Barbra Wrońska, jazz-band Młynarski – Masecki, niXes (czyli alter ego Ani Rusowicz), Łona, Webber & The Pimps, a na finał wystąpi Mesajah. Po koncertach otwarcia i zakończenia jarmarku, zamiast pokazu fajerwerków, będzie można zobaczyć pokazy laserowe.

Jak zawsze nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych. Czekać na nich będą gry, zabawy i spektakle teatralne. Jarmark odwiedzą też Muminki. Na stoisku na Targu Węglowym będzie można nie tylko spotkać ulubionych bohaterów, ale także skosztować specjalnych muminkowych lizaków.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24