07.07.2018 18:09 18 raz/prezydent.pl

Prezydent podkreślił polskość kaszubskiej ziemi

TTM.jpg

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w XX Zjeździe Kaszubów, który zorganizowano w tym roku w Luzinie.

Z całego serca chcę wam podziękować, żeście zawsze byli z Polską i zawsze Polska była w waszym sercu - mówił Andrzej Duda, prezydent kraju. Jednocześnie podkreślił wyjątkową datę Zjazdu Kaszubów, który swój okrągły jubileusz dwudziestolecia obchodzi w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

To stulecie, jakże ważne dla mieszkańców tej ziemi, jakże ważne dla braci Kaszubów mieszkających dzisiaj przecież w tak wielu miejscach na świecie - mówił. - Wszędzie można spotkać ludzi, którzy swoimi korzeniami rodzinnymi i tradycją wrośli z tej ziemi. Ziemi pięknej, niezwykłej, ziemi polskiej. Polskiej dzięki wam, waszym pradziadom, dzięki waszej wielkiej tradycji tutaj na Kaszubach - podkreślił.

Andrzej Duda przypomniał, że to właśnie przez Kaszuby Północne wiódł marsz śmierci (więźniów ewakuowanego przez Niemców obozu koncentracyjnego Stutthof - przyp. red.), „w czasie którego za pomoc więźniom można było zginąć".

Dziękuję, że tamto bohaterstwo i cierpienie uczciliście pomnikiem, pod którym mogliśmy dzisiaj złożyć kwiaty i pokłon ofiarom i bohaterom tamtego czasu - mówił prezydent zwracając się do Kaszubów.

TTM TTM TTM.jpg TTM TTM TTM TTM TTM TTM TTM TTM TTM TTM TTM TTM TTM TTM TTM TTM TTM TTM TTM.jpg TTM.jpg

Jak podaje serwis prasowy Kancelarii Prezydenta, głowa kraju podkreśliła, że Kaszubi „to ludzie ciężkiej pracy, którzy mierzą się często z trudnymi warunkami, z ziemią, która nie jest najwyższej jakości do uprawy rolnej, z walką z żywiołem na morzu, ale "trwają w swojej tradycji, w wierze i zostają zawsze z Bogiem".


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24