28.06.2018 15:15 3 mike

Śmiertelnie pobili 22-latka, mogą trafić na wiele lat za kratki

Fot. archiwum/KWP Gdańsk

Do Sądu Okręgowego w Gdańsku wpłynął akt oskarżenia sporządzony przez Prokuraturę Rejonową w Gdyni przeciwko ośmiu mężczyznom w wieku 18–21 lat, którzy mieli pobić 22-latka, a tym samym – przyczynić się do jego śmierci. Oskarżonym grozi długoletnie więzienie.

Do tragicznych zdarzeń doszło w nocy z 27 na 28 października przed jednym z lokali gastronomicznych w centrum Gdyni, nieopodal Skweru Kościuszki. W wyniku rozległych obrażeń ciała, które były skutkiem bójki, zmarł wówczas 22-letni mężczyzna. Policja zatrzymała łącznie w tej sprawie osiem osób, o czym informowaliśmy tutaj.

Jak ustalono, 22-latek spędzał wieczór wspólnie z dwoma kolegami. Lokal opuścili po godzinie 3:00. Wówczas pomiędzy 22-latkiem a inną osobą, która również wcześniej przebywała w klubie, doszło do utarczki słownej, szarpania, a następnie do wymiany ciosów, w której wzięli udział wszyscy oskarżeni – informuje Prokuratura Okręgowa w Gdańsku.

Początkowo wszyscy mężczyźni uczestniczyli w bójce z 22-latkiem. Później pięciu z nich biło ofiarę z dużą agresją, mimo że pokrzywdzony nie mógł się już bronić. Po otrzymanym ciosie w głowę stracił przytomność. Warto jednak zaznaczyć, że jak ustalono, również pobity mężczyzna wcześniej zachowywał się prowokująco i agresywnie, mimo liczebnej przewagi przeciwników.

W wyniku pobicia doznał licznych obrażeń ciała, które naruszały czynności narządów ciała, oraz rozstroju zdrowia na czas powyżej 7 dni. Jak wynika z uzyskanej opinii sądowo-lekarskiej, 22-latek zmarł w wyniku nagłego zatrzymana krążenia, będącego skutkiem zachłyśnięcia się krwią spływającą z dróg oddechowych – czytamy w oficjalnym komunikacie prokuratury.

Wszyscy oskarżeni usłyszeli zarzut popełnienia przestępstwa z art. 158 par. 1 Kodeks karnego, czyli udziału w bójce. Ponadto pięciu mężczyzn oskarżono o udział w bójce ze skutkiem śmiertelnym. Za to przestępstwo grozi do 10 lat więzienia. W wyniku bójki obrażeń ciała doznali też dwaj koledzy zmarłego 22-latka. W efekcie kolejne zarzuty usłyszało pięć osób.

Na pewno na ewentualny wymiar kary będzie miał wpływ fakt, że pobicie było czynem o charakterze chuligańskim, dokonanym z rażącym naruszeniem porządku prawnego.

Skazując, sąd wymierza karę w wysokości nie niższej od dolnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę – precyzuje gdańska prokuratura.

Wszyscy zatrzymani przyznali się do udziału w bójce. Natomiast dwóch spośród pięciu oskarżonych nie przyznało się do spowodowania obrażeń skutkujących śmiercią 22-latka. Obecnie w areszcie na proces oczekuje pięciu mężczyzn, a wobec trzech zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...