18.06.2018 09:03 0 Alicja Orszulak, wolontariusz WUTW

Co Wejherowskie Trampy robiły w II semestrze roku akademickim 2017/2018?

fot. Leszek Spigarski

W sobotę (16 czerwca 2018 r.) odbyliśmy ostatni spacer w turystycznym roku akademickim 2017/2018. Spotkaliśmy się w Kąpinie, aby tradycyjnie biesiadować przy ognisku i wspomnieć o minionych wycieczkach z II semestru, a także zaplanować nowe trasy na nowy rok akademicki, a może też na jakieś wakacyjne spotkanie w plenerze.

W II semestrze tego roku odbyło się 10. wydarzeń turystycznych w których wzięło udział około 250 osób, co daje średnią 25 osoby na wycieczce, a czas poświęcony na te eskapady to ponad 50 godzin. Dzisiejsze spotkanie w Kąpinie jest 11 wycieczką.

Drugi semestr rozpoczęliśmy poznawaniem tajemnic Kościoła św. Anny, naszego wejherowskiego klasztoru, zwiedzaniem krypt klasztornych i zimowym spacerem do ZUK-u na spotkanie na temat segregacji śmieci w naszych gospodarstwach domowych. Następnie w lutym byliśmy dużą grupą w Pucku na organizowanym tam Międzynarodowym Dniu Przewodnika Turystycznego.

Na początku marca przy 10-stopniowym mrozie zwiedziliśmy Grodzisko w Sopocie i podziwialiśmy trójmiejski kurort zimą.

„Narodowy Dzień Życia. Pamięć zawarta w tablicach” to temat następnej wycieczki po mieście na której zapoznawaliśmy się z historią miejsc i ciekawych ludzi żyjących w centrum Wejherowa, a uwiecznionych w tablicach pamiątkowych.

2 kwietnia w drugie Święto Wielkanocne odbył się 10. Jubileuszowy spacer Kalwarią Wejherowską, a zarazem otwarcie sezonu turystycznego w Wejherowie tradycyjnie prowadzony przez Renię Makiła. Spacerując po kalwarii raczyliśmy się gorącą herbatą z miodem i świątecznym ciastem.

Kwiecień to już wiosna i biesiada turystyczna nad Jeziorem Stobór k/Wejherowa z pieczeniem kiełbasek pod hasłem: „Odczarowywanie 13 w piątek”, co skutecznie nam się udało.

Pod koniec kwietnia z okazji Dnia Ziemi byliśmy w Rumi na Górze Markowca, a wycieczka miała tytuł „Walka z zanieczyszczeniem planety plastikowymi odpadami”. Odwiedziliśmy też rumską bibliotekę Stacja Kultura oraz obejrzeliśmy Wystawę Starych Rowerów w Centrum Handlowym Port Rumia. Wycieczka ta zakończyła się w cukierni na pysznych lodach.

Majowe wycieczki to Gdynia i „Historia Gdyńskich Rybek”. Przeszliśmy wówczas około 8 km od Pomnika Gdynian Wypędzonych przy Dworcu PKP, przez ul. Starowiejską, Plac Kaszubski, Budynek YMCA, ul. Żeromskiego, Sea Towers, Skwer Kościuszki, Kamienną Górę, Bulwar Nadmorski do Wzgórza Św. Maksymiliana.

W maju odbyła się również biesiada z ogniskiem i pieczeniem kiełbasek w Dniu Matki w Młynkach, gdzie przeszliśmy łącznie 12 km.

W czerwcu mieliśmy edukacyjną, bardzo udaną wycieczkę autokarową do Łężyc pt.”Eko Dolina to czysta gmina”. Wyjazd ten odbył się dzięki pomocy Urzędu Gminy Wejherowo, który użyczył nam autokaru na 51 osób, aktywnych turystów seniorów.

Dzięki różnym tematom i trasom wycieczek wszystkie wydarzenia cieszyły się zainteresowaniem uczestników, którzy chętnie włączali się w prowadzenie wspominając ciekawe historie dotyczące zwiedzanych miejsc.

Na zakończenie tego roku akademickiego przyznaliśmy 3 nagrody specjalne dla naszych turystów wyróżniających się wiekiem, stażem i aktywnością.

Szczególnie należy tu wymienić Super Wejherowskie Trampy Danielę Michalską i Edwina Nawrockiego oraz Najlepszy Tramp turystycznego roku akademickiego 2017/2018 Ludwikę Lehmann. Ludwika okazała się najbardziej wytrwałą turystką w obu tegorocznych semestrach zdobywając ten honorowy tytuł.

Najbardziej aktywni turyści w II semestrze to:

Ludwika Lehmann – 8 pkt;

Aleksandra Leżohupska 8 pkt;

Urszula Kielska 7 pkt;

Wiesława Cywińska 7 pkt;

Beata Myszka 7 pkt.

Pamiątkowy Medal 65-lecia Komisji Turystyki Pieszej otrzymuje również wolontariusz naszej grupy turystycznej Wejherowskie Trampy Bożena Krywald.

Nasi wolontariusze, Organizatorzy Turystyki PTTK w II semestrze zdobyli:

Alicja Orszulak 11 pkt;

Bożena Krywald, Renia Makiła i Maria Dettlaff zdobyli po 10 pkt.

Wyróżnionym Turystom gratulujemy.

Na koniec należy wspomnieć o smutnym wydarzeniu, które miało miejsce w tym semestrze.

11 maja na Cmentarzu Śmiechowo pożegnaliśmy naszą koleżankę, wieloletnią turystkę naszej grupy Anię Gross, która zmarła 25 kwietnia po ciężkiej chorobie. 26 kwietnia zmarł również nasz kolega Heniu Skwarliński wytrawny turysta. Chwilą ciszy uczcijmy pamięć tych którzy odeszli na wieczną wędrówkę.

Miło nam, że na nasze dzisiejsze spotkanie w Kąpinie przybyło tyle osób z Terenią Malinowską naszą Przewodniczącą Rady Uczelni Wejherowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku YMCA i Terenią Kowalską Prezes Wejherowskiego Koła Przewodników i Pilotów PTTK na czele. Są z nami również wszyscy wolontariusze turystyki, a także zaprzyjaźniony z naszą grupą Leszek Spigarski, który uwieczni nasze spotkanie na zdjęciach udostępnionych w portalu internetowym Nadmorski24. Dziękujemy również Sołtys wsi Kąpino Grażynie Baran za możliwość biesiadowania we wiacie piknikowej na terenie wsi oraz Zbigniewowi Kowalewskiemu pasjonatowi wiejskiej historii za ciekawą opowieść. W podziękowaniu za wiejską gościnność w pobliżu wiaty zostało dzisiaj posadzone drzewko – klon jesionolistny – na pamiątkę naszego miłego spotkania. Jesteśmy dumni, że w Eko wsi Kąpino będzie rosło drzewo ufundowane przez Wejherowskie Trampy.

Zapraszamy wszystkich do uczestnictwa w zajęciach turystyczno-krajoznawczych, do wspólnego zwiedzania ziemi wejherowskiej, Małego i Dużego Trójmiasta. Nasze wycieczki odbywają się w piątki i w soboty, średnio dwa razy w miesiącu. Liczymy również na liczne uczestnictwo w Jubileuszowym V Zlocie Turystów Seniorów Powiatu Wejherowskiego „Wejherowska Jesień 2018”, który odbędzie się 21 września w piątek w Rumi i jest objęty honorowym Patronatem Starosty Powiatu Wejherowskiego Gabrieli Lisius.

Do zobaczenia na szlaku! Życzę miłych, słonecznych wakacji!


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...