18.06.2018 08:35 0 Natalia/PPWIS

Sanepid ostrzega przed odrą w Europie i zaleca szczepienia

Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay.com

Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje, że w części krajów Unii Europejskiej stwierdzono w bieżącym roku zwiększoną liczbę zachorowań na odrę. W związku z tym rekomenduje zaszczepienie się przeciwko tej chorobie. Dotyczy to zwłaszcza osób, które wybierają się do niektórych europejskich państw, a wcześniej nie były szczepione.

W okresie od stycznia do kwietnia 2018 roku najwięcej zachorowań wystąpiło we Francji – 2117 przypadków, w Grecji (1785), we Włoszech (1241), w Rumunii (404) i w Niemczech (198). W związku z powyższym Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny rekomenduje zaszczepienie się wszystkim osobom nieuodpornionym oraz nieposiadających udokumentowanych szczepień przeciwko odrze, udającym się do ww. krajów.

Przeciwwskazaniami do szczepień są reakcja alergiczna na podaną wcześniej dawkę szczepionki lub na którykolwiek jej składnik, ciąża oraz niedobory odporności. Ostatecznej kwalifikacji do szczepienia dokonuje lekarz. Zalecaną szczepionką jest szczepionka skojarzona przeciwko odrze, śwince i różyczce. Można ją stosować od 12. miesiąca życia. Szczepienie składa się z dwóch dawek podawanych z minimalnym odstępem między nimi wynoszącym cztery tygodnie.

W Polsce szczepienia przeciwko odrze wprowadzono w 1975 roku, jednak zadowalającą wyszczepialność osiągnięto w latach 90. Zgodnie z obowiązującym programem szczepień szczepionka przeciwko odrze, śwince i różyczce podawana jest dzieciom w 13.–14. miesiącu życia oraz w ramach szczepienia przypominającego w 10. roku życia. W związku z powyższym szczególnie narażone na zachorowania są dzieci poniżej 1. roku życia oraz osoby dorosłe, zwłaszcza po 40. roku życia, nieuodpornione przeciwko odrze.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...