17.06.2018 15:02 0 Kwt

Nowoczesny mammograf trafił do Szpitala Morskiego w Gdyni

Fot. Szpitale Pomorskie

W Gdyni uruchomiony został najnowszej generacji aparat mammograficzny Selenia Dimensions. Mammograf za 1,5 miliona złotych trafił do Szpitala Morskiego im. PCK.

Cieszymy się, że dzięki temu mammografowi uda się wykonywać badania na najwyższym poziomie, co pozwoli na bardzo dokładną diagnostykę, a co za tym idzie – na szybsze doprecyzowanie rodzaju choroby – mówi dr n. med. Dariusz Nałęcz, wiceprezes Zarządu Szpitali Pomorskich.

Aparat zakupiony do gdyńskiego szpitala pozwoli na wykonanie trójwymiarowej mammografii. Będzie on również używany do dodatkowej diagnostyki piersi, dzięki stosowaniu mobilnego fotela biopsji mammotomicznej lub lokalizacji zmian.

Mammografia 3D (tomosyntezą) stanowi nowe, skuteczne narzędzie w wykrywaniu nowotworów piersi. Technika ta, pozwala na wykrycie zmian nowotworowych w piersiach, których nie jest w stanie dokonać tradycyjna mammografia. Umożliwia również dokładną ocenę granic znalezionych zmian i ich precyzyjną lokalizację. W przypadku tomosyntezy istnieje także możliwość zredukowania ucisku, co wiąże się z mniejszym dyskomfortem dla pacjentki – informuje Małgorzata Pisarewicz, rzecznik prasowy spółki Szpitale Pomorskie.

Aparat kosztował blisko 1,45 mln zł i został sfinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014–2020, budżetu państwa oraz spółki Szpitale Pomorskie.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...