07.02.2018 13:45 41 Kwt

Remont wejherowskiego dworca stanął w miejscu

fot. TTM

Dworzec w Wejherowie miał zmienić się nie do poznania. Mieszkańcy oraz przyjezdni czekają na remont od lat. Kilka razy PKP ogłaszało przetarg na wykonawcę prac. Gruntowna przebudowa miała ruszyć w połowie 2017 roku. Tak się jednak nie stało. PKP rozwiązało umowę z biurem projektowym, które już zdążyło przedstawić swój projekt.

Pasażerowie, którzy na co dzień korzystają z wejherowskiego dworca, mieli prawo oczekiwać radykalnych zmian. Póki co, skończyło się na liftingu peronów, który przeprowadzono we wrześniu 2017 roku.

Fot. Michał/Nadmorski24.pl

Fot. Michał/Nadmorski24.pl

Przedstawiciele powiatu wejherowskiego i Wejherowa podpisały w czerwcu 2015 roku list intencyjny z PKP S.A. w Warszawie, na mocy którego spółka zobowiązała się w latach 2015-2017 do całkowitej modernizacji dworca PKP w Wejherowie. Mamy dzisiaj luty 2018 roku, dworzec nie został zmodernizowany – wyjaśnia Jacek Thiel, etatowy członek Zarządu Powiatu Wejherowskiego.

Dworzec w Wejherowie w przyszłości ma pełnić funkcje kulturalne.

Chcemy, żeby dworzec stał się taką stacją kultury, biblioteką, aby służył mieszkańcom i pasażerom – dodaje Jacek Thiel. – PKP planuje duże inwestycje. Będą nowe tory z Wejherowa do Rumi, miasto modernizuje przestrzeń wokół dworca, powstanie duży parking dla mieszkańców, którzy będą chcieli się przesiąść na dworzec. Uważamy wszyscy, że ten ruch na kolei wzrośnie. W interesie PKP, władz miasta i powiatu jest to, aby dworzec stał się wizytówką i aby służył jak najlepiej wszystkim pasażerom – dodaje Jacek Thiel.

Okazuje się, że została przygotowana specyfikacja i przetarg. Przetargu nie rozstrzygnięto za pierwszym i kolejnym razem, ale w 2017 roku wyłoniono biuro projektowe, które przedłożyło wstępną koncepcję, wizualizację nowego dworca PKP w Wejherowie.

PKP rozwiązało umowę z biurem projektowym. W chwili obecnej kolejny raz wszyscy stanęliśmy w miejscu – dodaje Jacek Thiel.

Przypomnijmy, że pod koniec 2014 roku zakończył się niewielki remont wejherowskiego dworca, który obejmował jedynie wnętrze budynku. W przyszłości modernizacja ma być kompleksowa i obejmie wszystkie aspekty obiektu, z którego rocznie korzysta prawie 4 miliony pasażerów.

Inwestycja obejmie remont głównej części budynku, zmieni się lokalizacja holu i kas PKP. Do wyremontowanego obiektu swoje kasy zamierza przenieść także PKS. Ma powstać również winda oraz nowa klatka schodowa – to wszystko na parterze. Ponadto budynek ma pełnić także funkcje kulturalne. Na piętrze i poddaszu ma się znajdować „Kolej na kulturę” oraz „Poczytalnia”.

Planowana jest również sala koncertowa, sala wystaw i poczekalnia. To nie wszystko, bo budynek zmieni się także z zewnątrz. Zyska nową elewację, drzwi oraz okna. Wymienione zostanie całkowicie pokrycie dachowe.

Fot. Michał/Nadmorski24.pl Fot. Michał/Nadmorski24.pl fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...