17.06.2011 16:00 0

Gdańsk: Policjanci kontrolują autokary

Pomorscy policjanci dużo uwagi poświęcają bezpieczeństwu przewozu osób. W tym celu przeprowadzają oni liczne kontrole autokarów wiozących dzieci, młodzież i dorosłych w różne zakątki kraju i za granicę.

Już w maju rozpoczęła się akcja „Bezpieczne wakacje”, w ramach której prowadzone są wzmożone kontrole autobusów. Do końca roku szkolnego w Gdańsku i Gdyni wyznaczone zostały stałe punkty kontroli:

  • Gdańsk, al. Jana Pawła II w godz. 6:30 – 10:00
  • Gdynia, ul. Polska 1 w godz. 6:30 – 9:00

Na terenie innych jednostek policjanci dokonują kontroli autobusów w miejscu, z którego zorganizowano wyjazd.

Policjanci sprawdzają stan trzeźwości kierowców, czy posiadają odpowiednie uprawnienia do przewozu osób; szczególną uwagę zwracają również na stan techniczny pojazdów.

Zdarza się, że niektórzy kierujący nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego, nie zdając sobie przy tym sprawy z zagrożenia, jakie powodują. A zagrożenie jest duże, ponieważ gdy dochodzi do wypadku z udziałem autobusu, narażonych na niebezpieczeństwo jest więcej osób niż w przypadku samochodów osobowych.

Podczas kontroli przeprowadzonych w maju policjanci skontrolowali ponad 700 autokarów wycieczkowych. Niestety w 3 przypadkach okazało się, że kierowcy byli nietrzeźwi. Z powodu złego stanu technicznego zatrzymano 36 dowodów rejestracyjnych.

Funkcjonariusze ujawnili 28 wykroczeń drogowych popełnionych przez kierujących autobusami. Wśród uchybień można wymienić: niesprawny układ hamulcowy autokaru, niesprawny układ kierowniczy, wycieki płynów eksploatacyjnych, niesprawne oświetlenie zewnętrzne pojazdu czy nieaktualne badania techniczne.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24