31.01.2018 11:17 2 Kwt

Władysławowo: Maratończyk Franciszek Sojka gwiazdą Gali Sportu

Franciszek Sojka przebiegł 92 maratony, startował w Mistrzostwach Polski, Europy i Świata. W tym roku władze Władysławowa wyróżniły go szczególną nagrodą. W trakcie pierwszej Gali Sportu uhonorowano także zasłużonych zawodników, trenerów oraz aktywnych uczestników Ligi Sportowej Gminy Władysławowo.

Maratończyk Franciszek Sojka pochodzi z Kartuz, ale we Władysławowie mieszka już ponad 40 lat. Biegi uprawia od czasu szkoły podstawowej. Na początku biegał na krótkich dystansach, w szkole średniej zwiększył odległość do 3000 metrów, aż w końcu wyspecjalizował się w biegach długodystansowych. Tytuł ambasadora sportu w tym mieście został przyznany mu po raz pierwszy. O przydzielenie nagrody wnioskowali mieszkańcy miasta.

Uczestnik blisko stu maratonów został odznaczony również w 2017 roku bardzo zaszczytnym tytułem, czyli gwiazdą w Alei Gwiazd Sportu – wyjaśnia Roman Kużel, burmistrz Władysława

Karierę sportowca w kadrze narodowej przerwała choroba. Szybko zdołał zregenerować organizm i wrócić do biegów.

W pewnym sensie sport uratował mi życie – informuje Franciszek Sojka, ambasador sportu we Władysławowie. – Wśród weteranów osiągnąłem praktycznie wszystko. Przebiegłem 92 maratony, 18 startów było na długości 100 km, 2 starty w biegu 12-godzinnym. W 1972 roku przeżyłem wylew krwi do mózgu, byłem sparaliżowany trzy lata.

Franciszek Sojka nie zrezygnował jednak z pasji. Nowy początek przygody ze sportem miał miejsce w 1979 roku, kiedy postanowił wystartować w Maratonie Pokoju w Warszawie. Jest pierwszym w historii mistrzem świata z Ziemi Puckiej. W biegach na 100 kilometrów osiągnął niemal wszystko.

Po kryjomu przed żoną, po wylewie, po tym wszystkim co się wydarzyło, biegałem po Władysławowie – dodaje Franciszek Sojka.

Gala sportu była okazją do podsumowania dokonań sportowców znad morza, ale również samorządów. Nagrody Burmistrza otrzymali: Szymon Czyż (młody piłkarz Lecha Poznań), Tomasz Grycko (biegacz Uczniowskiego Klubu Sportowego Bliza Władysławowo), Piotr Oberzig (od 15 lat trener Tomasza Grycko), Marcin Grzegorczyk (tytuł mistrza Polski w Nordic Walking na dystansie 10 kilometrów), Mariusz Hintzke (tytuł mistrza Polski seniorów w wyciskaniu sztangi leżąc), Igor Kowalczyk (podczas Mistrzostw Polski w pływaniu w płetwach i monopłetwie trzecie miejsce), Jarosław Markiewicz (tytuł wicemistrza Polski juniorów w pływaniu w płetwach na dystansach pięćdziesięciu, stu i dwustu metrów), Karol Markiewicz (tytuł mistrza Polski w długodystansowym pływaniu w płetwach na tysiąc metrów), Izabela Necel (trzecie miejsce w mistrzostwach Polski juniorów w pływaniu w płetwach), Maja Necel (tytuł mistrzyni Polski juniorów w długodystansowym pływaniu w płetwach), Marek Ogiełło, (trener zawodników Uczniowskiego Klubu Sportowego Delfin Władysławowo), Tomasz Roś (trzecie miejsce w wyciskaniu sztangi leżąc), Albert Ruta (trzecie miejsce w mistrzostwach Polski juniorów w trójboju siłowym), Augustyn Hadas (trener zawodników Parafialnego Młodzieżowego Klubu Sportowego Rybak Władysławowo).

Liga Sportowa Gminy Władysławowo

  1. Cetniewo – 446 punktów

  2. Szotland – 328,5 punktu

  3. Śródmieście – 288,5 punktu


Dziesięcioro najwszechstronniejszych zawodników Ligi Sportowej Gminy Władysławowo

  1. Aurelia Dehling-Sobańska – Szotland – 81 punktów

  2. Jakub Rolewski – Cetniewo – 67 punktów

  3. Jan Oreszke Karwia – 50 punktów

  4. Damian Buczkowski – Cetniewo – 43 punkty

  5. Artur Rymon Lipinski – Śródmieście – 39,5 punktu

  6. Agnieszka Buczkowska – Cetniewo – 37,5 punktu

  7. Anna Kollek – Cetniewo – 37 punktów

  8. Waldemar Abucewicz – Śródmieście – 35 punktów

  9. Adam Czyż – Żwirowa – 34 punkty

  10. Adrian Lisakowski – Szotland – 31 punktów


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...